fbpx
Tag: Kuvend

tag: Kuvend

“Mbrojtësit e demokracisë” do të heqin kampet par Kuvendit

Përkrahësit e pushtetit ose të vetëquajturit “Mbrojtësit e demokracisë” këtë fundjavë tërhoqën  tendat që kishin vendosur para parkut “Gruaja luftëtare”, përball Kuvendit të Republikës së Maqedonisë, ku kaloi rreth një muaj  e gjysmë. Sipas personave që takuam në park, shpërbërja e kampit ka filluar të shtënën në mbrëmje, kurse të dielën krejtësisht vendi është pastruar. Kampi “Mbrojtësit e demokracisë”, u...

Ndryshimet e Ligjit për azil nesër në seancë kuvendore

Kryetari i Kuvendit të Republikës së Maqedonisë Trajko Veljanoski për nesër e caktoi seancën e 56-­të plenare, në të cilën do të debatojë për Propozim­ligjin për ndryshim dhe plotësim të Ligjit për azil dhe mbrojtje të përkohshme, me procedurë të shkurtuar. “Gjendja aktuale dhe rrethanat të cilët kërkojnë reagim të shpejtë e imponuan nevojën për konvokim të kësaj seance të...

Konferencë shtypi në orën 13 do të mbaj lëvizja e vet organizuar civile “Protestoj”

Përmes njoftimit lëvizja bëri të ditur se konsiderojnë që dorëheqjet janë fitorja e qytetarëve. Ata kërkojnë: Dorëheqje urgjente dhe marrjen e përgjegjësisë politike dhe juridike të qeverisë në përgjithësi në krye me Nikolla Gruevskin për sundimin jo- kushtetues, të korruptuar dhe jo-etik Lirim urgjent të të gjithë aktivistëve të arrestuar prej 5 majit e këtej Formimin e qeverisë për demokratizimin e institucioneve dhe...

Protestat e qeta përfunduan më kërkesë për dorëheqje të Gruevskit Jankulloskës dhe Mijalkovit

Në protestën e sotme të qetë para Kuvendit u kërkua dorëheqje nga ministrja e brendshme, Gordana Jankulloska, numri një i DSK-së, Sasho Mijalkov dhe kryeministri Nikolla Gruevski. Aktivisti Ognen Janeski iu porositi qytetarëve për aktivitetet e ardhshme të informohen në grupin e Facebook-ut “Stop brutalitetit policor” dhe të japin ide për ngjarjet e mëtutjeshme. Një grup i vogël edhe më tej...

OQM-ja kërkon kthimin e opozitës në Paralment

U mor vesh gënjeshtra e madhe e Zoran Zaevit dhe Lidhjes Socialdemokrate me të cilën bindte opionin dhe anëtarësinë e vet se gëzon përkrahjen e ndërkombëtarëve për aferën “Puçi”. Pas prononcimit të eurodeputet Ivo Vajgëll, është më shumë se e qartë se instancat evropiane insistojnë për zgjidhje institucionale të krizës politike në Maqedoni”,  deklaroi sot në konferencën për shtyp...

Trajanovi kërkon seancë kuvendore për situatën aktuale në vend

Deputeti dhe kryetar i Lidhjes Demokratike  Pavle Trajanov kërkoi nga kryetari i Kuvendit Trajko Veljanoski të caktojë seancë kuvendore në të cilën do të diskutohet për gjendjen aktuale politike në shtet. "Muajin e fundit janë prezantuar shumë informacione, audio dhe video incizime, si dhe materiale të tjera për shkeljen e të drejtave themelore të njeriut, për shkeljen e Kushtetutës dhe...

Kuvendi votoi: Policia do të mund të përdor plumba gome

Deputetët dje në seancë parlamentare votuan ndryshimet në Ligjin e policisë, me të cilat lejohet përdorimi i plumbave të gomës në raste dhune në protesta dhe mbledhje publike. Ndryshimet, përveç përdorimin e plumbave të gomës, parashikojnë përdorimin edhe të paralizuesve elektrik dhe shok- bombave. Policia, me ndryshimet e reja të Ligjit, do të ketë autorizime t’i incizoj gjegjësisht të kryejë video-...

Han në Shkup do të kërkojë dialogu politik të bëhet në Kuvend

 Eurokomesari për negociata për zgjerim, Johanes Han porositi se sonte vjen për vizitë të parë zyrtare në Republikën e Maqedonisë me qëllim që të zgjidhet situata politike në vend,  por edhe me premtim nga partitë më të mëdha në Parlamentin evropian se njejtë sikur në rastin e suksesshëm në Shqipëri, do të mundohen ta kthejnë LSDM-në opozitare në Kuvendin...

Arsimi i lartë dhe honoraret nesër sërish në Kuvend

Ligji  për arsimin e lartë dhe ligji për kontributet për sigurim të detyruar social, bashkë me ligjet e e tjera të propozuara nga disa deputetë, do të miratohen me procedurë të përshpejtuar, vendosën  deputetët sot në seancën Kuvendare. Kryetari Trajko Veljanoski e ricaktoi seancën në të cilën do të diskutohet për këto ligje, nesër pasdite, me arsyetimin se komisionet përkatëse duhet t'i...

Deputetët e LSDM-së edhe zyrtarë të evidentuar “deputet të shkarkuar”

  Prej sot deputetët e LSDM-së edhe zyrtarisht në Parlament figurojnë si “deputet të  shkarkuar” e jo si deputet të cilëve duhet t’iu merret mandati. Në raportin “Deputeti im” i cili tregon punën e deputetëve prej muajit maj deri në dhjetor të vitit 2014-të, deputetët e opozitës figurojnë si “deputetë në largim”. Në fillim të dhjetor të vitit të kaluar, deputetët që...

Shtyhet votimi i ndryshimeve kushtetuese

Shumica Parlamentare dje nuk arriti  të siguroi 82 vota për amendamentet kushtetuese dhe me disa pauza të gjata, spikeri TrajkoVeljanovski ndërpreu seancën duke mos precizuar se kur  ajo do të do të vazhdojë . Burime nga VMRO- DPMNE-ja, sot në mëngjes siç bëmë të ditur, deklaruan se pirtet Ali Ahmeti lideri i BDI-së. Nëse ai është në gjendje të vijë...

Sot në Kuvend bëhet leximi i dytë i Ligjit për arsimin lartë

Sot  në Kuvend bëhet leximi i dytë i Ligjit për arsimin lartë Shumica e anëtarëve të Komisionit Parlamentar për Çështje Kushtetuese miratuan në lexim të dytë ndryshimet kushtetuese që propozon Qeveria. Kundër tyre ishin vetëm deputetët e PDSh-së, të cilët thanë se këto amendamente nuk janë prioritare në një kohë kur shënohet papunësi dhe varfëri e lartë. Amendamentet kushtetuese parashohin veç të...

Ademi: Do të pranohen propozimet në formë të amendamenteve nga grupet e deputetëve

Deri në fund do të angazhohem që t'iu jepet fund dukurive negative në arsim, sepse përgjegjësia jonë është që të sigurojmë arsim cilësorë për shoqëri të shëndosh dhe vizion evropian të shtetit tonë. Shpresoj që për këtë të kem edhe mbështetjen e juaj, të komunitetit të akademikëve- theksoi ministri i arsimit dhe shkencës, Abdilaqim Ademi, në debatin publik që...

“Plenumi Studentor” nuk dëshiron të merr pjesë në debatin që është “pro-formë”

Prej atje  thonë se është qesharake të debatohet për ligji i cili është në faze të dytë të leximit. “Nuk jemi të thirru në një debat të këtillë, por as që duam të jemi pjesë e atij debate. Ne duam të ketë debat legjitim dhe të jetë vetëm debat “pro- formë” e Qeverisë vetëm që të plotësojnë agjendën e tyre...

Debati filloi në Kuvend, profesorët refuzuan të marrin pjesë

Debati për Ligjin në arsimin e lartë filloi në Kuvendin e Republikës së Maqedonisë, por në të nuk marrin  pjesë profesorët e “Plenumit të Profesorëve”. Më parë, me kërkesë të profesorëve kryeministri Nikola Gruevski, debatin e zhvendosi në hotelin “Aleksandar Palas” në Kuvendin e Republikës së Maqedonisë. Ndërkaq, derisa Vankovska jepte deklaratë për mediat, kryeministri i ftoi në debat. Kur profesorët...

Për 365 ditë, deputetët kanë votuar 345 ligje

  Deputetët e Kuvendit këtë vit pothuajse çdo dit kanë miratuar nga një ligj dhe ashtu në vitin 2014  u miratuan gjithësie 345 dhe janë mbajtur 35 seanca. Në mandatin, i cili filloi më 10 maj, deputetët kanë mbajtur 29 seanca. Gjithsej janë miratuar 164 ligje, prej të cilëve 95 me procedurë të rregullt, kurse 57 me procedurë të përshpejtua dhe...

Ligji për arsimin e lartë shkon në leximin e dytë

Propozim/ndryshimet e ligjeve për arsim kaluan leximin e parë në Kuvend. Pavarësisht protestave të profesorëve dhe studentëve, deputetët votuan “pro” propozim ndryshimeve. Ministri i Arsimit Abdilaqim Ademi theksoi se propozimi i dorëzuar në Kuvend është në përputhje me vërejtjet e studentëve të cilët kanë marrë pjesë në debatet e organizuara nga Ministria e Arsimit. “Ne kemi organizuar edhe debate nëpër...

Nuk jemi këtu të përmbysim pushtetin, por të mbrojmë autonominë e Universitetit

Profesorët dhe studentët të cilët sot kuvenduan para Kuvendit të Republikës së Maqedonisë, dorëzuan letrën me të cilën kërkojnë që në afat prej tre muajsh të bisedohet dhe të diskutohet për ndryshimet e ligjit. Në fillim u lexua letra  ku shprehet përkrahja e profesorëve nga jashtë vendi. Para të pranishmëve u drejtua Vladimir Delov nga “Plenumi Studentor” i cili tja...

Profesorët me letër të hapur deputetëve

Profesorët ju shkruan letër të hapur deputetëve. Në letrën, profesorët ju bëjnë thirrje thë zgjedhurve të popullit që t'i ndalojnë veprimet e mëtutjeshme dhe ti dëgjojnë para se të sjellin vendim që mund të t'ju kushtojë shtrenjtë të gjithë shoqërisë. Ju përcjellim pjesë të letrës, ndërsa të tërën mund ta gjeni të tek “Fakulteti. mk“.akulteti.mk". "Të nderuar deputetë, para...

Plenumi Studentor dhe ai i profesorëve do të kenë seancë të hapur plenare para Parlamentit

Nesër , në orën 11:00 para Parlamentit, "Plenumi studentor" dhe "Plenumi i profesorëve" do të organizojnë takim të hapur. Në takimin e përbashkët do të diskutohet për çështjet të organizimit të demonstratave masive të pakënaqësive dhe revoltës, si dhe mënyrën e rezistencës së organizuar ndaj ndryshimeve të propozuara në ligjin për arsim. Ngjarja është e paralajmëruarr në rrjetin social...