fbpx

Сорос и Строс-Кан главни кандидати за директор на Националната банка на Украина

-

Познатиот американски милијардер Џорџ Сорос би можел да се најде на чело на Националната банка на Украина, јавува украинската телевизија „Канал 112“, повикувајќи се на извори блиски до претседателот Петро Порошенко и на извори од Врховната рада.

Поранешниот директор на Меѓународниот монетарен фонд, Доменик Строс-Кан, исто така, е еден од кандидатите за челната позиција на Националната банка на Украина.

Телевизијата јавува дека засега има пет кандидати за челната позиција, меѓу кои и претставници на американското федерални биро за резерви.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Старо видео од протест во Истанбул, споделено како ново по нападот врз Рафах на 26 мај

Турските медиуми не објавија за ниту еден протест пред конзулатот на Израел во Истанбул по воздушниот напад на Рафах на 26 мај. Новинската агенција Демирен на 27 мај објави...