fbpx

Soros and Strauss-Kahn main candidates for Director of the National Bank of Ukraine

-

 

Famous US billionaire George Soros could become head of the National Bank of Ukraine, reports Ukrainian TV “Channel 112”, citing sources close to the {resident Petro Poroshenko and the sources of the Verkhovna Rada.

Former Director of the International Monetary Fund, Dominique Strauss-Kahn, is also a candidate for the top position of the National Bank of Ukraine.

The television reports that there are only five candidates for the top position, including representatives of the US Federal Bureau of Reserves.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.