fbpx

СЈО поднесе 17 обвиненија, „Талир“ ќе почека

-

Специјалното јавно обвинителство поднесе 17 обвиненија за 18 предмети, против 94 физички и седум правни лица, соопшти денеска специјалната обвинителка Катица Јанева, додавајќи дека за овие предмети се обезбедени цврсти докази.

Таа истакна дека временскиот рок за истражување не бил доволно долг за да може сите материјали да се истражат, особено имајќи предвид дека СЈО било формирано на 15 септември 2015 година, а работело само 10 месеци.

Јанева рече дека обвинение не е поднесено единствено за случаите „Талир“ и „Табла“, додека случаите „Таргет“ и „Тврдина“ се споени во еден предмет. Таа истакна дека поради краткиот временски рок и големата обемност на случајот „Талир“, не е поднесено обвинение, но дека ќе продолжат да работат и изрази уверување дека ќе отворат обвинение и за тој случај.

– СЈО ќе ја продолжи истрагата за предметот „Талир“, за незаконското финансирање на партија. Временските рокови кои ни беа ставени на располагање не ни дозволија да преземеме истражни дејства за да може истражната постапка да заврши – рече Јанева, додавајќи дека откако ќе се истражат сите дејства со случајот, треба да се извршат вештачења од независни вештаци што ќе ја утврдат фактичката состојба.

На прашање зошто СЈО не го отвори случајот „Монструм“, Јанева рече дека очекува Советот на јавни обвинители да го достави до СЈО за да се одлучи дали ова обвинителство е надлежно за предметот.

– Поради несоработката, не сме биле во можност да продолжиме со работата која е во наша надлежност. Има многу предмети за кои можеби требало да бидат отворени. Но, јас го одредувам ритамот на СЈО. Јас не одлучив да го отворам и „Скопје 2014“, во кој се загрозени правата на сите граѓани на Македонија – рече Јанева.

Таа истакна дека 1 јули не значи крај за работата на СЈО, затоа што мандатот на обвинителството е пет години и нагласи дека ќе продолжат да се договараат со институциите како ќе се постапува по овие нови случаи. Таа, сепак, изрази надеж дека ќе се укине членот 22 од Законот за СЈО, со кој се ограничува периодот до кога СЈО може да отвора нови истраги.

Јанева истакна дека сите предмети треба да се процесираат по итна постапка и дека има повеќе барања за притвор, меѓу кои и за „лидер на политичка партија“ и додаде дека судот за нив ќе треба да одлучува во рок од 24 часа.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Хеликоптер во кој патувал иранскиот претседател претрпи „тешко слетување“

Хеликоптер со иранскиот претседател Ебрахим Раиши претрпел „тешко слетување“, пишува Би-би-си. Министерот за внатрешни работи кажува дека спасувачите сé уште се обидуваат да стигнат до местото на несреќата поради тешките...