fbpx
Таг: Талир

таг: Талир

Кривичен суд Скопје реагира на дезинформациите за случајот „Талир“

Кривичен суд Скопје денеска порача дека сите политички чинители мора да ја почитуваат независноста на судството, инспириран од партиските реакции за случаите како „Талир“, коишто се однесуваат на најголемата опозициска партија ВМРО-ДПМНЕ. Судот порача дека одлуките за замрзнување имот не ги носат судиите-поротници, туку Кривичниот совет. Истовремено, се нагласува, судијата-поротник Митко Сандев, ги исполнува условите за таа позиција. „Наместо навредливото...

Судијата Осман Шабани ќе го води случајот „Талир“ за финансирањето на ВМРО-ДПМНЕ

Предметот „Талир“ оформен по одобрен обвинителен акт на СЈО согласно АКМИС системот е распределен на понатамошно постапување кај судијата Осман Шабани, информира денеска Основниот суд Скопје 1 – Скопје. Судијата Осман Шабани ги води предметите „Титаник“, „Топлик“ и повторената постапка за „Монструм“. Советот за оценка на обвинителен акт при Одделението за гонење организиран криминал и корупција при скопскиот Кривичен суд го...

Кривичниот суд го прифати обвинението за „Талир“

Кривичниот суд во целост го прифати обвинението за случајот „Талир“ на СЈО кое се однесува на незаконско финансирање на ВМРО-ДПМНЕ. „Советот за оценка на обвинителен акт при Одделението за гонење организиран криминал и корупција при Основниот суд Скопје 1, постапувајќи по оценка на обвинителен акт на Јавното обвинителство за гонење кривични дела поврзани и кои произлегуваат од незаконското следење на...

СЈО поднесе две обвиненија за „Талир“ против Груевски, Божиноски, Јанакиески и Димовски

Специјалното јавно обвинителство соопшти дека поднело две обвиненија во врска со предметот „Талир“, едното за незаконското финансирање на политичката партија ВМРО-ДПМНЕ, а другото за незаконската изградба на седиштето на партијата. Обвинението за незаконското финансирање на политичката партија ВМРО-ДПМНЕ е поднесено против поранешниот лидер на партијата, а сегашен азилант во Унгарија, Никола Груевски, потоа за Кирил Божиновски, Миле Јанакиевски, Илија Димовски,...

СЈО: Замрзнат имотот на ВМРО-ДПМНЕ

По барање Специјалното јавно обвинителство, судија на претходна постапка на Основен суд Скопје 1 донесе решение со кое е изречена привремена мерка за обезбедување на имот на политичката партија ВМРО-ДПМНЕ, соопштија денеска од СЈО. Со мерката, која е изречена во рамки на предметот „Талир“ се замрзнати вкупно 69 недвижнини, меѓу кои и објектот во кој се наоѓа седиштето на партијата. „Со...

Јанева: Се повлековме од „Талир“ за да не влијаеме на политичката состојба

Специјалното јавно обвинителство го повлекло барањето за замрзнување на имотот на ВМРО-ДПМНЕ во случајот „Талир“ бидејќи не сакало да влијае на политичката состојба во државата, изјави денеска специјалната јавна обвинителка Катица Јанева. - Мислевме дека треба да одлучиме на поинаков начин во тој предмет бидејќи не сакавме да влијаеме на политичката состојба и бидејќи тоа барање во Основниот суд Скопје...

ВМРО-ДПМНЕ: Дејствувањето на СЈО е израз на стравот на СДС дека губи на изборите

Секогаш кога на СДС му е потребно дефокусирање од реалните теми и скандали, се активира алатката СЈО, се вели во реакцијата на ВМРО-ДПМНЕ на изјавата дадена на обвинителка од СЈО, Ленче Ристовска, во врска со случајот „Талир“. „СЈО покажа дека е продолжена рака на СДС, чија единствена цел е политичка борба со ВМРО-ДПМНЕ. Дејствувањето на СЈО е израз на стравот на СДС...

Врховен ја одложи за понеделник седницата за замрзнување на имотот на ВМРО-ДПМНЕ

Врховниот суд денеска го разгледа барањето на Специјалното јавно обвинителство за заштита на законитоста за пресудата за шестообвинетиот во случајот „Пуч“, Звонко Костовски, но од технички причини ја одложи за понеделник седницата на која требаше да се расправа за барањето за заштита на законитоста во однос на случајот „Талир“, во кој двапати беше побарано замрзнување на имотот на ВМРО-ДПМНЕ. Специјалната обвинителка Фатиме...

СЈО поднесе 17 обвиненија, „Талир“ ќе почека

Специјалното јавно обвинителство поднесе 17 обвиненија за 18 предмети, против 94 физички и седум правни лица, соопшти денеска специјалната обвинителка Катица Јанева, додавајќи дека за овие предмети се обезбедени цврсти докази. Таа истакна дека временскиот рок за истражување не бил доволно долг за да може сите материјали да се истражат, особено имајќи предвид дека СЈО било формирано на 15 септември 2015...

СЈО за утре најави прес-конференција, се очекуваат нови обвиненија

Специјалното јавно обвинителство најави прес-конференција за утре во 12 часот не прецизирајќи за што конкретно ќе станува збор. Сепак со оглед на тоа дека рокот за поднесување на обвиненија на СЈО истекнува за два дена, се очекува на утрешната прес-конференција од ова обвинителство да соопштат за кои од отворените истраги ќе поднесат обвиненија. На последната прес-конференција на СЈО на 22 мај...

Котевски: Побарав увид во доказите на СЈО, ако воопшто ги има

Директорот на центарот за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ, Иво Котевски, денеска не дал исказ во Специјалното јавно обвинителство за случајот „Талир“, во кој е еден од осомничените. Тој, како и претходните функционери на ВМРО-ДПМНЕ што во петокот беа повикани во СЈО, побарал увид во доказниот материјал. - Не знам зошто сум осомничен. Денеска се договоривме, во некој од наредните денови да извршиме увид...

Котевски дојде на распит во СЈО

Точно напладне во Специјалното јавно обвинителство продолжи распитот на осомничените во случајот „Талир“, а прв во просториите на обвинителството дојде директорот на Центарот за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ, Иво Котевски. Пред да влезе во СЈО, Котевски не даде изјава за медиумите. Во текот на денот, во обвинителството треба да се појават Илија Димовски, Кирил Божиновски, Мартин Протогер, Александар Бичиклиски, додека лидерот...

Адвокатот Додевски повикан како сведок во СЈО за случајот „Талир“

Aдвокатот Никола Додевски ќе биде повикан како сведок во Специјалното јавно обвинителство за случајот „Талир“ и тој нема да може да биде адвокат на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и поранешен премиер, Никола Груевски, за овој случај, кој е првоосомничен пишува порталот „Сакам да кажам“ (www. sdk.mk). Од Специјалното јавното обвинителство ја потврдиле информацијата, но не кажале повеќе детали во врска со...

Гужва пред СЈО: Јанакиески, Димитриев, Рангелова и Ременски дојдоа, на ред се Груевски, Димовски…

Генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ и поранешен технички премиер Емил Димитриев денеска не дал исказ во Специјалното јавно обвинителство, туку како што изјави побарал увид во доказите за случајот „Талир“, каде тој е еден од 11 осомничени. Димитриев во СЈО се задржа околу еден час, а беше придружуван од адвокатот Никола Додевски., кој е бранител на повеќето осомничени во случаите што...

Јанакиески дојде во СЈО да даде исказ за случајот „Талир“

Поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески, попладнево во 14 часот пристигна во Специјалното јавно обвинителство, каде според информациите треба да даде исказ за случајот „Талир“ во кој и тој е еден од осомничените. Јанакиески не даде изјава за медиумите. Инаку во Специјалното јавно обвинителство денеска беше и пратеничката на СДСМ, Фросина Ташевска-Ременски. Таа по излегувањето изјави дека била повикана...

Димитриев не дал исказ во СЈО, побарал увид во доказите

Генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ и поранешен технички премиер Емил Димитриев денеска не дал исказ во Специјалното јавно обвинителство, туку како што изјави побарал увид во доказите за случајот „Талир“, каде тој е еден од 11 осомничени. - Побарав увид во доказите и штом ги добијам, ќе се произнесам - рече генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ. Димитриев во СЈО се задржа околу еден...

Емил Димитрев дава исказ во СЈО за случајот „Талир“

Генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ и поранешен технички премиер Емил Димитриев претпладнево во 11 часот пристигна во Специјалното јавно обвинителство каде според информациите треба да даде исказ во врска со случајот „Талир“. Димитриев во СЈО дојде со адвокатот Никола Додевски кој ги застапува поголемиот дел од осомничените во случаите што ги води СЈО. Како што дознаваме, СЈО доставило покани до сите 11...

СЈО побара замрзнување на имотот за случаите „Талир“ и „Триста“

Специјалното јавно обвинителство извести дека денеска до Основен суд Скопје 1 поднело барања за обезбедување на имот поврзан со предметите „Триста“ и „Талир“. Барањето за вториот случај е преработено, при што биле земени предвид укажувањата на судот при одбивањето на првичното барање за замрзнување имот. Во врска со предметот „Триста“, кој е за набавката на 300 возила за МВР, до...

Одбиени барањата на СЈО за замрзнување имот на ВМРО-ДПМНЕ

Кривичниот совет на Основниот суд Скопје 1 не ги прифатил 12. барања на Специјалното јавно обвинителство за замрзнување на имотот на ВМРО-ДПМНЕ. Судија на претходна постапка изразил несогласување за барањата за привремено одземање на имот, по што решавал Кривичниот совет, кој ја потврдил одлуката на судијата. „Судиите од Кривичните совети на Одделението за организиран криминал и корупција при Основен суд...

ВМРО-ДПМНЕ: СЈО му помага на Заев да реализира нарачани платформи

На прес-конференција денеска дури тројца високи функционери на ВМРО-ДПМНЕ одговараа на наводите што денеска ги изнесе СЈО отворајќи три нови случаи, од кои два „Талир“ и „Траекторија“ се за претседателот на ВМРО-ДПМНЕ и за високи партиски или државни функционери во владите на ВМРО-ДПМНЕ. Антонијо Милошоски од партиската говорница обвини дека СЈО само „штанца обвиненија против ВМРО-ДПМНЕ“ за да му помогне...