fbpx

Седумнаесетгодишно момче го фати крстот во водите на реката Вардар

Здравје, среќа…Господ е голем, Господ гледа сè. Да се обедини македонскиот народ и сè најдобро“, порача момчето

-

Седумнаесетгодишниот Ѓорѓи Николовски го фати крстот од над 150 пријавени верници, откако поглаварот на МПЦ-ОА, г.г. Стефан ги освети водите на реката Вардар.

„Здравје, среќа…Господ е голем, Господ гледа сè. Да се обедини македонскиот народ и сè најдобро“, порача момчето.

На положувањето на чесниот крст му претходеше литија од црквата „Рожденство на Пресвета Богородица“, каде претходно се одржа литургија

Одбележувањето на празникот Богојавление-Водици започна во 9 часот со архиерејска божествена литургија во храмот „Рождество на Пресвета Богородица“ со која чиноначалствуваше архиепископот на Македонската православна црква г.г. Стефан. По завршување на литургијата, поглаварот на МПЦ-ОА г.г. Стефан заедно со свештенството се упати кон мостот „Слобода“.

На чинот присуствуваа премиерот Димитар Ковачевски, министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, градоначалничката на Скопје, Данела Арсовска и градоначалникот на општина Центар Горан Герасимовски.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Деновите од изборите ќе се одработат, учениците подолго ќе престојуваат во училиште

Министерството за образование и наука информира дека наставата од деновите на гласање - 24 април и 8 мај, како и од 30 ноември кога беше организиран Самитот на ОБСЕ...