Два авиони на американската морнарица се судриле во близина на Сан Диего, јавуваат светските медиуми.

Според првичните извештаи, еден од пилотите успеал да се евакуира, додека по другиот сè уште се трага.

Во соопштението на морнарицата се наведува дека се судриле два авиони од типот „ф/а-18 хорнет“, за време на тренинг-мисија.

Причината за инцидентот сè уште се истражува.