fbpx
Таг: судар

таг: судар

Историски момент за НАСА: Вселенско летало удри во астероид и го смени неговиот правец

Мисијата „Дарт“ на Американската вселенска агенција (НАСА) успешно удри во астероид со цел да тестира системот за одбрана на планетата Земја. Вселенско летало на НАСА удри во астероид со неверојатна брзина во понеделникот во невидена генерална проба за денот во иднина кога можеби карпа-убиец би ја загрозил Земјата. „Имаме удар!“, воскликнаа членовите од Контролата на мисијата, скокајќи од задоволство и покажувајќи...

Две лица се тешко повредени во судар на два автобуси во Прилеп

Две лица се тешко повредени во судир на два автобуса утрово во 06.00 часот во прилепската населба Точила, а повеќе од 20 патници здобиле повреди кои не се животно загрожувачки. Повредените веднаш се упатени на лекарски преглед во Болницата во Прилеп, а една жена е оставена на болничко лекување. Од Основното јавно обвинителство Прилеп соопштија дека дежурен јавен обвинител заедно со...

Две деца се тешко повредени при судар на автомобил со локомотива во Битола

Две деца на возраст од 2 и 5 се тешко повредени при судар на автомобил марка Пежо 206 и локомотива (работна машина) на железнички премин во близина на училиштето „Коле Канински“ во Битола, потврдија од Министерството за внатрешни работи за Мета.мк. Несреќата се случила вчера во 8 часот наутро, а мајката која управувала со автомобил марка пежо минала со...

ОЈО ја расветлува сообраќајката кај Кичево во која животот го загуби тримесечно бебе

Основното јавно обвинителство Кичево ја расветлува сообраќајната несреќа на магистралниот пат Кичево - Македонски Брод, во којa, животот го загуби тримесечно бебе, информираат од таму. „Според првичните информации, несреќата се случила кога возачот на патничко моторно возило марка „голф“ со охридски регистарски таблички што се движел од Македонски Брод кон Кичево, направил обид за претекување на товарно возило – влекач...

Млад демиркапиец загина во сообраќајка во Демиркаписка Клисура

Во директен судир што се случил ноќеска на автопатот Скопје - Гевгелија, во Демиркаписка Клисура животот го загубил 24-годишен жител на Демир Капија. Како што соопшти полицијата, во 3.50 часот денеска се судриле автомобил „сеат леаон“ со неготински регистерски таблички, управуван од С.Ј.(24) од Демир Капија, и автомобил „мерцедес“ со скопски таблички, управувано од Ѓ.Ч. (65) од Скопје. Во судирот животот...

Авион се судри во комби во Чеченија

Пилот на мал авион е полесно повреден откако при полетувањето удрил во комби на пат во Чеченија, јавува руската агенција ТАСС. Шефот на чеченската сообраќајна полиција, Асламбек Назиров, изјави дека пилотот лошо ја проценил снагата на авионот, поради што удрил во возило паркирано покрај патот. Возачот на комбито не бил во возилото во моментот на ударот, а пилотот поради повредите е...

Се судрија два американски борбени  авиони

Два авиони на американската морнарица се судриле во близина на Сан Диего, јавуваат светските медиуми. Според првичните извештаи, еден од пилотите успеал да се евакуира, додека по другиот сè уште се трага. Во соопштението на морнарицата се наведува дека се судриле два авиони од типот „ф/а-18 хорнет“, за време на тренинг-мисија. Причината за инцидентот сè уште се истражува.

Судир на возови во Италија, загинаа најмалку 12 лица

Најмалку 12 лица загинаа, а повеќе десетици се повредени во директен судир на два воза на југот на Италија, објавија италијанските медиуми. На местото на несреќата пристигнаа полицијата и брзата помош која им помага на повредените. До несреќата дошло на пругата помеѓу градовите Руво ди Пуља и Корато, во близина на Бари, на крајбрежјето на Јадранско Море. Сè уште не е објавено колку...

Моторџија загина во сообраќајна несреќа во Битола

Триесет и осумгодишен моторџија го загуби животот во сообраќајна несреќа, што вчера попладне се случила во индустрискиот дел на Битола. Мотоџијата настрадал во директен судир со товарно моторно возило. Сообраќајката се случила вчера, околу 18 часот, во индрустрискиот дел на Битола, на крстосницата од улиците Новачки пат, кој води кон селото Долно Оризари и улицата Индустриска, потврдуваат од битолската полиција. Од...

Едно лице починало во сообраќајка во Штип

Синоќа, дваесетина минути по полноќ во Штип, на крстосницата на улиците Борис Кидриќ и Партизанска, се случила сообраќајна несреќа меѓу автомобил „ауди“ со штипски регистарски ознаки, управуван од Марјан О. (38) од Штип, и автомобил „фолксваген поло“, исто така со штипски регистарски ознаки, управуван од А.Н.(22) од Штип. Од здобиените повреди на местото на настанот починал Марјан О. Над А.Н. извршено е...

Во судир помеѓу војската и талибанците во Пакистан загинаа 11 лица

Најмалку пет војници и шест талибанци загинаа во нападите на контролните пунктови на пакистанската војска во областа Вазиристан, изјавија безбедносните власти. Пакистанската војска во петокот започна копнена офанзива во шумовитите предели на долината која преставува граница помеѓу Северен и Јужен Вазиристан. Група милитанти денес рано изутрина го нападнаа контролниот пункт во областа покрај Шавала при што загинаа најмалку тројца припадници на...

Судар на возови во Унгарија, 19 лица повредени

Два воза се судриле во унгарскиот град Галгагута, 50 километри североисточно од Будимпешта, при што се повредени 19 луѓе, соопшти унгарската полиција. Портпаролот на унгарската железница, Имре Кавалец, за националната новинска агенција „МТИ“ изјавил дека од 19 повредени, двајца се во тешка состојба. Во возовите, кои во моментот на несреќта се движеле со брзина од 20 километри на саат, се наоѓале...

За седум години ќе се судрат две црни дупки

Научниците од универзитетот во Илиноис ја направиле првата 3Д-симулација на судир на две големи црни дупки. Научниците, повикувајќи се на податоци од други истражувања, наведуваат дека таквиот судир би можел да се случи за седум години. За да ја направат симулацијата поверодостојна, научниците ја користеле теоријата на релативноста на Алберт Ајнштајн. Доктор Стјуард Шапиро, професор по физика од Универзитетот „Илионоис“, ја претставил...

Ф1-возачот Бјанки излезе од кома

Возачот на Марусија при сударот заработи тешки повреди на черепот
Францускиот возач во Формула 1, Жил Бјанки, денеска излезе од кома седум недели откако имаше судир со едно од возилата за отстранување на болидите на патеката „Сузука“, за време на Ф1-трката што се одржа на почетокот на октомври. Бјанки од болницата во Јапонија бил пренесен во родната Франција. Возачот на Марусија при сударот заработи тешки повреди на черепот и беше во...

Дојава за бомба во две основни училишта во Скопје, учениците евакуирани

Покрај дојавите за бомба во осум средни скопки училишта, денеска за прв пат откако се испраќаат серија лажни закани, порака за поставен експлозив стигна и во основните училишта „Петар...