fbpx

Сè потешко до виза за Австралија, се укинуваат привремените визи

-

встралијаАвстралија ќе ги укине привремените визи популарни кај странците и ќе ги замени со визи за кои е потребно подобро познавање на англискиот јазик и професионални вештини, соопшти денеска премиерот на Австралија, Малколм Турнбул.

Тој ги отфрли обвинувањата дека измените се донесени на барање на десничарските партии, како Една нација, за посилна националистичка политика. Но, на својот профил на „Фејсбук“, Турнбул сепак потоа напиша: „Нашите реформи ќе имаат едноставен фокус – Работа за Австралијците и австралиски вредности“.

Тој вели дека промената на визите ќе привлече поквалификувани работници и повеќе вработувања на Австралијците, за разлика од досега, кога во земјата со старите „визи 457“ доаѓаше евтина работна сила. Ваква виза сега имаат околу 95.000 странци.

– Ние сме имиграциска земја, но фактите остануваат – австралиските работници мора да имаат предност при вработувањето во земјава. Нема повеќе да дозволуваме „визите 457“ да бидат пасош за работни места што би можеле да ги добијат Австралијци – вели премиерот на земјата.

„Визата 457“ беше воведена за да се пополни недостигот од квалификувана работна сила и им дозволуваше на имателите на визата да ги донесат членовите на своите семејства во Австралија. Но, во последно време има многу обвинувања дека некои работодавци увезуваат работна сила поради тоа што може да даваат ниски плати, а не за да се пополни недостигот од работна сила.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

МКЦ поради изборите е нефункционално – на 30 луѓе не им се продолжени договорите

Сите настани, работилници во Детскиот креативен центар, предавања во Планетариум, детски родендени во Младинскиот кулурен центар од денеска се откажани. Родителите кои веќе имале купено карти за одредени настани...