fbpx

СДСМ: Нема доволно струја, ЕЛЕМ интервентно увезува 36 проценти поскапа струја

-

СДСМ денеска соопшти дека струја се увезува веќе три дена, а не само четири часа во текот на вчерашниот ден.

„Лага е дека има струја. Лага е дека нема интервентен увоз на струја. Лага е дека е набавена струја за само четири часа од вчерашниот ден. Лага е дека набавената струја чини 40 евра за мегават-час, како што изјавија на прес-конференција претставниците на власта во заминување во државната компанија ЕЛЕМ“, соопштија од СДСМ и притоа приложија документи од увозот.

Од партијата истакнуваат дека Македонија е оставена без потребните количества домашна струја.

„Вчера, на Божиќ, власта во заминување, за да го покрие скандалот, распишала интервентен увоз на струја. Во документот во прилог, точка три, каде се зборува за трошокот за прекуграничен капацитет, може да се види дека станува збор за интервентен увоз на струја. Струја не се барала само за синоќа, од 20 до 24 часот, туку се барала струја и за денеска, 8 јануари, и за утре, 9 јануари, како што може да се види од документот“, се вели во соопштението.

Од СДСМ истакнуваат дека набавената струја е со неверојатно висока цена, која ја надминува горната граница за увоз.

„Набавена е струја по цена од 59,3 евра за мегават-час! Тоа е 36 проценти повеќе од дозволената цена за увоз од страна на Регулаторната комисија за енергетика во последната одлука (38 евра/МWh). Интервентната набавка на струја за само два дена ги чини граѓаните 300.000 евра“, стои во соопштението.

Директорот на ЕЛЕМ, Христијан Мицковски, денеска соопшти дека електроенергетската состојба е стабилна и оти се задоволуваат сите потреби на потрошувачите.

Мицкоски истакна дека ЕЛЕМ во целост ги има ставено на располагање сите свои производствени капацитети кои работат, а оти хидроелектраните се во резерва. Доколку дојде до зголемување на потребите на потрошувачите, Мицковски рече дека компанијата ќе ги ставени во функција и хидроелектраните за да одговорат на потребите на потрошувачите.

Мицковски потврди дека во текот на вчерашниот ден извршиле интервентен увоз на струја поради дефект на блокот 3 од РЕК Битола, кој е случил утрото помеѓу Бадник и Божиќ, во 3.45 часот.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Адвокатите на САД негираат дека обвинувањата против Џулијан Асанж се политички мотивирани

Кривичната пријава е поднесена против Џулијан Асанж бидејќи го открил идентитетот на изворите и поттикнувал кражби и хакирање, а не поради политички причини, рекоа адвокатите што ја застапуваат владата...