fbpx

Само чистењето на малата депонија со линдан во ОХИС ќе трае од 15 до 18 месеци

-

До крајот на март ќе се знае која компанија ќе го чисти линданот од ОХИС. Во моментов во тек е финалната фаза од евалуацијата на понудите кои пристигнаа на тендерот. Комисијата веќе имала средби во седиштето на Агенцијата за индустриски развој на Обединетите нации, УНИДО во Виена, а во текот на месецот ќе биде објавена и одлуката која од пријавените компании ќе треба да се справи со токсичниот отпад и на кој начин.

По изборот, компанијата пред да започне со работа ќе треба да ги добие потребните дозволи, кои, како што информираат од Министерството за животна средина, ќе бидат издадени во најкраток рок, со цел работите на терен да започнат што е можно побрзо.

„Условите и критериумите за изведување на секоја фаза од процесот на отстранување на контаминираната почва се строго утврдени и  наведени при објавата на тендерот. Тендерот се однесуваше на малата депонија, но компаниите имаа можност да се искажат за пристапот на чистење и на големата депонија. Финансиските аспекти на чистењето на депонијата ќе бидат јавно достапни по завршување на постапката за избор на комапанијата, кога ќе се знаат и постапките за ремедијација кои се дел од самата понуда и експертиза на компаниите “, информираат од Министерството.

Чистењето само на малата депонија со линдан, во кругот на ОХИС ќе трае од 15 до 18 месеци, а од избраната компанија ќе зависи и каде ќе заврши токсичниот отпад. Инсталации за соодветен третман на линдан, според Сузана Андонова од Канцеларијата за перзистентни органски загадувачи (ПОПС), има во повеќе развиени европски држави.

„Во двете депонии, во моментов се претпоставува дека се наоѓаат околу 55.000 тони отпад од некогашното производство на линдан, но точните количини ќе се знаат кога ќе започнат работите на терен. Отпадот е во вид на прав и паста, а се претпоставува дека расчистувањето ќе трае до година ипол. Проектот има рок до крајот на 2021 година, што значи дека би требало малата депонија да е исчистена во тој рок“, вели Андонова.

Сепак, граѓаните на Скопје ќе треба уште долго време да се соочуваат со влијанијата и последиците од историскиот отпад на ова жариште, со оглед на тоа дека во дворот на ОХИС ќе остане и втората, односно поголемата депонија од линдан. За неа дополнително ќе треба да се обезбедат финансиски средства за расчистување, а во моментов не е дефинирано ниту дали чистењето и на таа локација ќе може да продолжи веднаш по завршување на малата или ќе треба да се распише нов тендер. Освен линданот, оваа еколошка бомба на жителите на Скопје и околината им се заканува и со други отровни хемикалии како жива, пестициди, киселини и ПВЦ во прав, хербициди, фунгициди, полиакрил, естери и многу други супстанци.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Повеќе од 11.000 учесници на скопските улици: Заврши 19то издание на Виз Ер Скопски маратон

Над 11.000 тркачи од повеќе од 45 земји од светот, утрово ги исполнија скопските улици со спортска атмосфера, натпреварувачки дух и многу задоволни лица. Ваква беше сликата на стартот...