fbpx

САД се вклучија во војната во Сирија

-

САД го изведоа првиот воздушен напад за да ги заштитат бунтовниците кои во Сирија се борат против режимот на Башар ал Асад и џихадистите од Исламска држава, соопшти синоќа Пентагон.

Првиот американски одбранбен напад на сиријска територија беше спроведен во петокот за да се заштитат бунтовничките групи Нова Сирија.

– Сакавме да ја заштитиме Нова Сирија која ја обучувавме – изјавија официјални лица од министерство за одбрана.

Портпаролот на Белата куќа, Џон Ирнест, изјави дека Сирија не треба да се меша во акциите на американските вооружени сили кои се борат против Исламска држава во таа земја, бидејќи во спротива ќе бидат преземени дополнителни мерки на заштита на тие сили.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Хеликоптер во кој патувал иранскиот претседател претрпи „тешко слетување“

Хеликоптер со иранскиот претседател Ебрахим Раиши претрпел „тешко слетување“, пишува Би-би-си. Министерот за внатрешни работи кажува дека спасувачите сé уште се обидуваат да стигнат до местото на несреќата поради тешките...