fbpx

Пукање пред резиденцијата на Ердоган

-

Момче денеска стрелало врз полицијата пред резиденцијата на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган, а потоа се самозастрелало во главата, јавуваат турските медиуми.

Агенцијата „Анадолија“ јавува дека 20-годишникот се расправал со полицијата пред резиденцијата во Истанбул, а потоа успеал на еден од стражарите да му го одземе пиштолот и да отвори оган врз полицијата, а потоа да си пука в глава.

Агенцијата „Доган“ навела дека момчето, кое има кривично досие, барало да влезе во резиденцијата во која во моментот не бил Ердоган. Момчето е хоспитализирано и се наоѓа во животна опасност. Никој од полицајците не е повреден.

Партијата на Ердоган вчера победи на предвремените парламентарни избори, освојувајќи апсолутно мнозинство, кое го изгуби на изборите пред пет месеци.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Денес и утре ќе има прашина од Сахара во воздухот на Балканот

Денес и утре може да се очекува повисоко количество на песок од пустината Сахара низ Балканот, вклучително и во Северна Македонија, известува европската Служба за следење на атмосферата -...