fbpx

Протерани 35 руски дипломати од САД

-

Претседателот на САД во заминување, Барак Обама, протера 35 руски дипломати, а затворени се две руски претставништва во Њујорк и во Мериленд, како одговор на кампањата на вознемирување на американски дипломати во Русија, пренесуваат светските медиуми.

Обама ги опишал овие дипломати како „оперативци на известувачките служби“, а ним им биле дадени 72 часа да си заминат од САД.

Обама претходно најави активности против Русија поради наводното директно мешање во претседателските избори и хакерските напади за време на изборната кампања.

Русија негираше какво било мешање за време на претседателските избори во САД.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Поројни дождови ќе има и деновиве, предупредува УХМР

Управата за хидрометеоролошки работи предупредува дека поради присуство на влажна и нестабилна воздушна маса, денеска и во следните денови повторно ќе има честа појава на пороен дожд и грмежи,...