fbpx
Таг: протерување

таг: протерување

Бугарија одеднаш ќе протера 70 руски дипломати

Бугарија ќе протера 70 руски дипломати одеднаш до крајот на седмицава, објави вчеравечер бугарскиот премиер во оставка Кирил Петков, известува mediapool.bg. „Очекуваме в недела еден пол авион со 70 места да замине за Москва“, рече Петков. Тоа би бил рекорден број протерани руски дипломати од Бугарија, што пак ќе ја доведе руската дипломатска мисија во земјата на околу една третина од...

Уште шестмина руски дипломати прогласени за „персона нон грата“

Министерството за надворешни работи (МНР) соопшти дека денеска го повикало амбасадорот на Руската Федерација во земјава, Сергеј Баздникин, за да му биде врачена дипломатска нота, со која шестмина дипломати во Амбасадата на Руската Федерација во Скопје се посочени како непожелни во државата или персона нон грата. Тие имаат пет дена да ја напуштат земјава. „Врз основа на информациите добиени од надлежните...

„Би-би-си“ ја осуди одлуката на Русија да протера нивна дописничка

„Би-би-си“ ја осуди одлуката на Русија да не ја обнови визата на Сара Рејнсфорд, една од нивните дописници во земјата, опишувајќи го потегот како „директен напад врз слободата на медиумите“. Корпорацијата ги повика руските официјални претставници да го преиспитаат „протерувањето“ на репортерката која во моментов живее и работи во Москва. Руските државни медиуми објавија дека Рејнсфорд ќе мора да замине од...

Руската Федерација протера дипломат од македонската амбасада во Москва

Официјална Москва, како што најави по протерувањето на вработен во руската амбасада во Скопје, објави дека како реципрочна мерка прогласила за персона нон грата дипломат од Амбасадата на Северна Македонија во Русија. „На 10 јуни, в.д. амбасадорка на Република Северна Македонија во Руската Федерација, Оливера Чаушевска-Димовска беше поканета во Министерството за надворешни работи на Русија, каде ѝ беше врачена нота...

Руското МНР се закани со мерки по протерувањето на руски дипломат од Северна Македонија

Министерството за надворешни работи (МНР) на Руската Федерација денеска најави соодветни мерки по протерувањето од страна на Северна Македонија на еден руски дипломат, за кое што рече дека е „немотивирано“. Во соопштението на сајтот на руското МНР се вели дека станува збор за непријателски чин, којшто е невозможно да не се одрази на како што велат „руско-северномакедонските“ односи. „На 14 мај...

Италија протера македонски државјанин осомничен за тероризам

Италијанските власти протераа четири лица осомничени за тероризам, меѓу кои и еден македонски државјанин. „Четворицата странци, од нив еден Косовец (37) и еден Македонец (39), протерани се од Италија поради опасност по безбедноста на земјата. Еден од странците е Французин (28) кој го примил радикалниот ислам, додека другиот државјанин на Тунис (45)“, пишуваат албанските медиуми. Според нив, македонскиот државјанин претходно е...

Грција ќе протера двајца руски дипломати поради обиди да се поткопа Договорот за името

Грчката влада донела одлука да протера двајца руски дипломати и да забрани влез на двајца други, обвинувајќи ги за обиди да се вмешаат во внатрешните работи на Грција, како и да го поткопаат Договорот за името со Македонија, известува грчкиот весник „Катимерини“. Дипломатите се товарат за обиди да се извлечат и да се протуркаат информации, како и да се поткупат...

Руска амбасада: Намерно или не, Заев е погрешно информиран

Од Руската амбасада во Скопје на нивниот „Твитер“ профил реагираат на изјавата на премиерот Зоран Заев во интервјуто за „Телевизија 24“, каде вели дека „протераниот руски дипломат недозволиво се однесувал во Македонија, дека бил предупредуван неколку пати, но и натаму вршел активности за кои не бил акредитиран и оти доказите и биле презентирани на амбасадата на Русија“. Од амбасадата велат...

Шчербак: Русија е разочарана од реакцијата на ВМРО-ДПМНЕ за протерувањето, ќе почека со контра мерки

Изјавата на потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Николоски е израз на недоследната политика на дел од раководството на таа политичка партија, и како резултат на таквата политика, ВМРО-ДПМНЕ ги загуби изборите. Но истовремено, јас знам дека не мал број членови на една од најголемите партии се искрено определени за развој на конструктивна соработка и взаемни односи со Руската Федерација. Ова го...

Николоски: Наш партнер не е Москва, одлуката на владата за протерувањето е во ред

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски во интервјуто за емисијата „200“ на телевизија „Алсат“ рече дека потегот на Владата да протера еден руски дипломат е во ред и дека „наш партнер не е Москва, наши партнери се Брисел, Лондон и Вашингтон“. - И министерот за надворешни работи и Владата прават грешка што ја исклучуваат опозицијата од овој процес на споделување информации...

Иванов не бил информиран, смета дека протерувањето на рускиот дипломат е избрзана одлука

Претседателот на државата Ѓорге Иванов смета дека одлуката на македонското МНР да протера еден руски дипломат е избрзана, информираат од претседателскиот кабинет. „Македонија како земја кандидат за членство во Европската унија, ја следи политиката на ЕУ и нивните одлуки донесени по пат на консензус и на ниво на ЕУ. Со оглед на тоа дека одлуките за протерување на руски дипломати...

Димитров: Протераниот дипломат излегол од својот мандат

Одлуката за протерување на рускиот дипломат од Македонија ја донесовме по внимателно размислување и анализа. Одлуката се заснова на два елемента, едниот е меѓународен, односно настанот што се случи – труење со хемиско оружје во Велика Британија и солидарноста што ја побараа нашите сојузници, изјави денеска шефот на македонската дипломатија Никола Димитров на прес-конференцијата со својата австриска колешка Карин...

Рускиот дипломат бил дел од обидите за инсталирање агенти во власта во Македонија?

Протерувањето на рускиот дипломат не е само последица на солидарност за случајот „Скрипал“ туку тој бил вмешан и во активности на руското разузнавање за инсталирање на руски агенти во високите ешалони на дел од извршната власт, објави „Телевизија 24“,  повикувајќи се на „високи извори во македонската полиција“. Македонското МНР вчера одлучи да протера руски дипломат како чин на солидарност за...

Македонија протера руски дипломат, за Москва потегот е непријателски и неоправдан

Министерството за надворешни работи објави дека одлучило да протера еден дипломат на Руската Федерација во Македонија заради случајот Скрипал. „МНР во тесна консултација со нашите сојузници и партнери од ЕУ и НАТО и во солидарност со Обединетото Кралство на Велика Британија и Северна Ирска, одлучи да протера еден дипломат на Руската Федерација во Република Македонија заради случајот Скрипал, во согласност...

САД протеруваат 15 кубански дипломати

Администрацијата на претседателот Доналд Трамп нареди протерување на 15 дипломати од кубанската амбасада во Вашингтон, откако САД минатата недела повлекоа половина од своите дипломати од Хавана, соопшти американскиот Стејт департмент. Одлуката на американските власи доаѓа откако кубанските власти не успеаја да го заштитат американскиот персонал на Куба, кој бил изложен на мистериозни „напади“ кои им го оштетиле нивното здравје, соопшти...

Путин побара 755 американски дипломати да ја напуштат Русија

Рускиот претседател Владимир Путин синоќа во интервју за „Вести ТВ“ соопшти дека 755 американски дипломати мора да ја напуштат Русија и оти Москва би можела да разгледа и дополнителни мерки како одговор на најновите санкции на Вашингтон. Путин рече дека САД имаат рок за намалување на дипломатскиот и на техничкиот персонал до 1 септември. - Повеќе од 1.000 луѓе работеа и...

Русија може да го „урамнотежи“ бројот на Американците во Москва

Официјала Москва е подготвена значително да го намали бројот на соработниците на американската амбасада во Русија, што би претставувало одговор на блокадата на рускиот дипломатски имот во САД, соопшти на брифинг портпаролката на руското МНР, Марија Захарова. - Ако работите не се мрднат од мртва точка, ќе мораме да одговориме. Има со што да се одговори – персоналот на американската...

Авионот со протераните дипломати од САД слета во Москва

Авионот со 35 руски дипломати што беа протерани од САД ноќеска слета на московскиот аеродром. Американскиот Стејт департмент претходно објави дека 35 руски дипломати, за кои претседателот Барак Обама наложи да бидат протерани, ја напуштиле Америка со своите семејства. Авионот полета од меѓународниот аеродром во Вашингтон. Администрацијата на претседателот во заминување на САД, Барак Обама, на 29 декември донесе одлука за нови санкции...

Дипломатите ги напуштија руските објекти половина час пред истекот на рокот

Конвој дипломатски возила, од кои некои носеле кутии, ги напуштија двата руски објекта под надзор на агенти на американскиот Стејт департмент. Тоа се случи напладне, по локално време, половина час пред истекот на рокот. Како одговор на наводното мешање на Русија во претседателските извори во САД, Вашингто вчера воведе серија остри санкции кои вклучуваат протерување на 35 руски дипломати и...

Деведесет и шест руски државјани мора да ги напуштат САД

Вкупно 96 руски државјани, односно дипломати и членови на нивните семејства, ќе ги напуштат САД по одлуката на Вашингтон за протерување руски дипломати, соопшти денеска Кремљ. Портпаролката на руското министерство за надворешни работи, Марија Захарова, рече дека не станува збор само за дипломати, туку и за членови на нивните семејства, меѓу кои и деца на школска и на претшколска возраст. Таа...

По повеќе од две недели, проработе веб-страницата на Министерството за образование и наука

Веб-страницата на Министерството за образование и наука проработе по повеќе од две недели. Сепак, доколку некој сака да пристапи до објавените содржини, треба претходно да прифати подесувања дека се...