fbpx

Продажбата на недвижности е намалена во 2022 година кај земјите членки на ЕУ

По пандемијата со ковид-19, пазарот за недвижности е нестабилен и поради мерките за време на пандемијата, станбените трансакции претрпуваат општ пад, заклучува Еуростат

-

Во минатата година се намалила продажбата на недвижности во поголемиот дел од 16 членки држави на Европската Унија во споредба со 2021, кога повеќе се купувале станови и куќи, покажува извештајот на Евростат.

Најголемиот пад е забележан во Данска со намалени 31.6 проценти, Холандија со намалени 16.2 проценти и Луксембург со намалени 15.1 проценти.

Извор: Еуростат

Раст на станбени трансакции се забележува во Кипар со зголемување од 27.4 проценти, Ирска со 7.7 процети и Шпанија со 6 проценти.

По пандемијата со ковид-19, пазарот за недвижности е нестабилен и поради мерките за време на пандемијата, станбените трансакции претрпуваат општ пад, при што само четири држави (Данска, Финска, Холандија и Австрија) од земјите на ЕУ, има зголемување на продажбата.

Во 2021 година има привремен раст на ова поле во сите земји членки на ЕУ со исклучок на Луксембург и Холандија. Најголемиот пораст се гледа во Шпанија со 39.3 и Бугарија со 39 проценти.

ИзворEurostat

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Поројни дождови ќе има и деновиве, предупредува УХМР

Управата за хидрометеоролошки работи предупредува дека поради присуство на влажна и нестабилна воздушна маса, денеска и во следните денови повторно ќе има честа појава на пороен дожд и грмежи,...