fbpx

Претседателката Сиљановска-Давкова во Рим не положила венец на кој пишувало „нашата држава“

Претседателката Сиљановска-Давкова положила венци во Рим, но на нив не пишувало „нашата земја“, туку „претседател Гордана Сиљановска-Давкова“ и на венците во никој случај не стоело знамето со Сонцето од Вергина, туку македонското, државно знаме

-

Фактите говорат дека претседателката Сиљановска-Давкова положила венци во Рим, но на нив не пишувало „нашата земја“, туку „претседател Гордана Сиљановска-Давкова“ и на венците во никој случај не стоело знамето со Сонцето од Вергина, туку македонското, државно знаме, пишува Вистиномер. 

Текстот го пренесуваме во целост:

 

Објава на Фесјбук тврди дека претседателката Гордана Сиљановска-Давкова, при посетата на Рим по повод денот на сесловенските просветители  24 Мај, положила венец на кој пишувало „нашата земја“ и на кој стоело знамето со Сонцето од Вергина.

Поздрав од Рим. НАШАТА ЗЕМЈА повторно горда!, стои во објавата која споделува и фотографија од наводно положениот венец.

Тврдењето изнесено во објавата не е точно, а фотографијата е фотошопирана.

Имено, фактите говорат дека претседателката Сиљановска-Давкова положи венци во Рим, но на нив не пишувало „нашата земја“, туку „Претседател Гордана Сиљановска-Давкова“ и на венците во никој случај не стоело знамето со Сонцето од Вергина, туку македонското, државно знаме.

Ова може да се провери доколку се посети официјалниот Фејсбук профил на Сиљановска-Давкова.

Една од објавите е од посетата на базиликата „Сан Клементе“ во Рим, во рамки на манифестацијата „Македонија во чест на Св. Кирил“, каде претседателката положила венец на гробот на сесловенските просветители, браќата Кирил и Методиј.

На фотографиите под објавата се гледа венецот кој го положила Сиљановска-Давкова и на кој се гледа дека пишува „Претседател Гордана Сиљновска-Давкова“ и на кој го има македонското знаме.

Во друга објава од Рим има објавено фотографии од посетата на базиликата „Санта Марија Маџоре“ каде, како што е наведено во објавата, „положивме цвеќе на спомен – плочата напишана на македонски јазик“.

Тука, всушност, се гледа фотографијата која е злоупотребена и фотошопирана, со цел да се манипулира јавноста и да се изнесуваат невистини.

На фотографијата јасно се гледа дека на венецот е напишано „Претседател Гордана Сиљновска-Давкова“ и дека на него го има македонското знаме.

Значи, не е точно дека на венецот кој го положила претседателката стоел напис „нашата земја“ придружен со знаме од Сонцето од Вергина, како што тврди објавата.

Поради сето ова, оценуваме дека објавата е погрешна.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Портокаловата фаза ги препоти граѓаните

Летото во државава започнува со прогласена портокалова фаза, температури над 30 степени Целзиусови и топла воздушна маса од југ која предизвикува сончево и натпросечно топло време за овој период...