fbpx
Таг: рим

таг: рим

Млади музичари од МБУЦ „Илија Николовски-Луј“ ќе настапат на чествувањето на Светите Кирил и Методиј во Рим

Државно-црковна делегација од Република Северна Македонија од денеска престојува во Рим и во Ватикан, каде ќе се поклони на гробот на Свети Кирил, во рамките на одбележувањето на традиционалната манифестација „Македонија во чест на Свети Кирил“. Делегацијата ја предводи претседателот на Собранието, Талат Џафери. Во рамките на културната програма, попладнево во салата „Балдини“ во Рим, државно-црковната делегација ќе присуствува на...

Почнува Г-20 самитот во Рим: Своите барања ги искажаа и демонстрантите

Додека самитот на Групата 20 на водечките светски економски сили кој ќе се одржува оој викенд носи бројни глобални лидери во Рим, тој исто така привлече и отпуштени фабрички работници, активисти за заштита на климата, активисти за антиглобализација, синдикати, феминистички и други групи. Тие излегоа на улиците во знак на протест, пренесе Њујорк Тајмс. https://youtu.be/wHAkbRqE5u8 „Ќе нè има многу“, рече Џино...

Манчевски за „Кориере дела сера“: Никогаш не е многу од мостови на Балканот

„Никогаш не е многу од мостови на Балканот“, вели македонскиот режисер Милчо Манчевски во интервју за еден од најстарите и најчитани италијански весници, „Кориере дела сера“. Манчевски е специјален гостин во Рим на Балканскиот филмски фестивал, кој вечерва се отвора со неговиот филм „Врба“. „На сите ни требаат мостови, бидејќи, Бог знае, секаде има многу немирни води. Само глупави или...

Во Охрид, споменот на античкото минато и римскиот пат Вија Игнација страдаат од неквалитетна изработка

Слабиот квалитет на изработка со употреба на стиропор како замена за мермер, по кој се озлогласени градбите со антички мотиви од проектот „Скопје 2014“, го обременува и претставувањето на вистинското историското наследство надвор од главниот град. За разлика од Скопје, каде низа од градбите се поврзани со лица и случувања кои немаат директна врска со местото на поставување, Охрид (тогашен...

Италија забрани влез на македонски граѓани, летовите кон Скопје откажани

Поради ризик од ширење на корона вирусот, Италија одлучи да го забрани влезот на македонски граѓани на нејзината територија. Во групата ризични земји од кои може да се прошири ковид-19 во Италија, влегуваат 13 земји во светот, меѓу кои се : Македонија, Босна и Херцеговина, Бразил, Перу, Чиле, Кувајт, Молдавија, Ерменија, Бахреин, Оман, Панама, Доминиканската Република и Бангладеш. Образложението дадено...

Димитров во Скопје со Палмер, Заев во Брисел на проштална вечера кај Могерини

Специјалниот претставник на државниот секретар на САД за Западен Балкан, Метју Палмер, денеска пристигнува во Скопје на работна посета, соопшти Министерството за надворешни работи. Палмер ќе се сретне со министерот за надворешни работи Никола Димитров, a се очекува да разговараат за билатералните односи меѓу земјава и Соединетите Американски Држави, како и за поддршката од САД за евро-атлантските интеграции, но и...

Заев и Борисов на 24 мај во Рим заеднички ќе се поклонат на гробот на Свети Кирил

Премиерите на Македонија и Бугарија, Зоран Заев и Бојко Борисов, со владини делегации на 24 мај, четврток, во базиликата „Свети Климент“ во Рим заедно ќе положат венци свежо цвеќе на гробот на Свети Кирил, соопштија од Владата. Потоа, македонската делегација ќе се упати кон базиликата „Санта Марија Маџоре“ каде ќе положат свежо цвеќе на спомен плочата од папата Адриан Втори,...

Димитров утре во Рим на конференција за борба против антисемитизмот

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров утре во Рим ќе учествува на меѓународната конференција за одговорност на државите, институциите и поединците во борбата против антисемитизмот во регионот на ОБСЕ, соопштија од МНР. Конференцијата е организирана во рамките на италијанското претседавање со Организацијата за безбедност и соработка во Европа. „Министерот Димитров ќе има свое излагање на конференцијата во кое ќе се...

Бројот на загинатите во поплавите во Италија достигна до седум лица

Бројот на загинатите во поплавите во централно-италијанскиот град Ливорно достигна до седум лица по откривањето на телото на уште една жртва што претходно се водеше како исчезната. Телото на 34-годишна жена е пронајдено во понеделникот попладне, во двор на куќа во градот, прекриено со кал. Таа и нејзиниот сопруг излегле да гледаат што се случува со поплавата, но биле...

Иванов денеска и утре во посета на Рим и на средба со папата Франциск

Претседателот Ѓорге Иванов, денеска и утре ќе престојува во посета на Италија и на Ватикан, по повод манифестацијата „Македонија во чест на Св. Кирил“. Денеска Иванов ќе ја посети базиликата „Свети Климент“, каде ќе биде положен венец на гробот на Св. Кирил. Иванов ќе ја посети и базиликата „Санта Марија Маџоре“, а во текот на денот ќе ја посети и...

Македонска делегација во Рим во чест на свети Кирил

Државно-црковна делегација од Република Македонија денеска ќе се поклони на гробот на свети Кирил во Рим, во рамки на традиционалната манифестација „Македонија во чест на свети Кирил“. Делегацијата ќе ја предводи министерот за надворешни работи во заминување Никола Попоски, а со молебенот на гробот на светителот ќе чиноначалствуваат митрополитот дебарско-кичевски Тимотеј и митрополитот европски Пимен. Претседателот на државата Ѓорге Иванов...

Попоски утре на манифестацијата „Македонија за св.Кирил“

Министерот за надворешни работи во заминување, Никола Попоски утре ќе ја предводи државно црковната делегација на гробот на Свети Кирил во базиликата „Сан Клементе“ во Рим со кој ќе чиноначалствуваат митрополитот дебарско – кичевски Тимотеј и митрополитот европски Пимен, при што ќе положи цвеќе на гробот на светителот. Попоски заедно со претседателот Ѓорге Иванов на 26 мај, како дел од...

Експлозија во центарот на Рим

Во центарот на Рим дојде до експлозија при која оштетен е еден автомобил, јавуваат светските агенции. Претставници на полицијата информираат дека нема повредени лица. До експлозијата дошло пред поштата, додека локалните медиуми наведуваат дека станува збор за писмо бомба. Во близина на местото на кое се случила експлозијата се наоѓа и претставништвото на Обединетите нации. Полицијата ги затворила околните улици и влезните...

Усвоена Римската декларација за иднината на ЕУ

Шефовите на државите и на владите на земјите членки на Европската Унија во Рим ја усвоија Декларацијата за иднината на Унијата во која се нагласува дека ЕУ ќе остане неподелена. Освен тоа, во Декларацијата се вели дека ЕУ ќе напредува со различни брзини и сили во ист правец и дека ќе биде отворена за оние европски земји што ги почитуваат и вложуваат...

„Виз ер“ воведува три нови линии до Рим, Малта и до Ваксјо

Три нови авиолинии од Скопје до Малта, Рим и до Ваксјо (Шведска) ќе воведат „Виз ер“ и „ТАВ Македонија“, информираа од компанијата. Летовите ќе почнат да се реализираат на 14 и на 16 јули годинава, кога ќе се базира и четвртиот авион на оваа компанија. - Нашата инвестиција во базата во Скопје со дополнителниот воздухоплов, трите нови линии и зголемените...

Жртви и голема материјална штета од невремето во Рим

Човечки жртви и голема материјална штета се последиците од силниот ветер проследен со бура и торнадо кои синоќа го погодија Рим. Во местото Ладисполи, на 30 километри од Рим, едно лице загинало кога врз него се урнал дел од зграда, а десетина се повредени. Има голем број паднати дрва и уништени продавници, но најголемите штети се на железничката станица, каде се урнала...

Папата Франциск ја прогласи Мајка Тереза за светица

Папата Франциск пред стотици илјади граѓани на плоштадот Свети Петар во Ватикан ја прогласи Мајка Тереза за светица. Во тек е процесијата околу канонизацијата на светицата Мајка Тереза, а папата Франциск пред граѓаните читаше од „Светата книга на мудроста“. На прогласувањето во Ватикан присуствува делегација на Македонија во која се претседателот Ѓорге Иванов, министерот за надворешни работи Никола Попоски, министерката за...

Македонија го празнува Денот на сесловенските просветители Свети Кирил и Методиј

Македонија денеска го одбележува Денот на сесловенските просветители Свети Кирил и Методиј. По тој повод, делегации на Владата и на Собранието ќе положат цвеќе пред споменикот на словенските просветители кај Камениот мост во Скопје. Македонската академија на науките и уметностите (МАНУ), во чест на просветителите ќе се одржи свечен собир кој го организира заедно со Бугарската академија на науките...

Груевски во Рим привлекува италијански инвестиции

Премиерот Никола Груевски и министерот за привлекување странски инвестиции, Џери Наумоф, оствариле средба со италијански бизнисмени во Рим. Ним им биле презентирани можностите за инвестирање во Македонија. На средбата присуствувале сопственици и менаџери на компании од повеќе сектори, како автомобилската, електронската, текстилната и дрвната индустрија, но и од енергетскиот сектор. - Дел од нив веќе беа запознаени со условите за инвестирање...

Охридска резба во Рим за чествувањето на свети Кирил

Охридскиот Завод за заштита на спомениците на културата и музеј ќе ја организира изложбата „Уметноста на македонската резба – традиција и континуитет“ во рамките на 47. манифестација „Македонија во чест на свети Кирил“ во Рим. Изложбата ќе биде отворена на 23 мај во комплексот „Виторијано“ на фреквентниот плоштад Венеција. Посетителите и туристите на италијанската престолнина ќе може до 7 јуни...

Најмалку 120 луѓе уапсени во Русија за учество на собири во спомен на Навални

Најмалку 120 луѓе беа уапсени во Русија за учество на собири во спомен на Алексеј Навални, кој вчера беше погребан во Москва по неговата сомнителна смрт во затвор минатиот...