fbpx

Жртви и голема материјална штета од невремето во Рим

-

Човечки жртви и голема материјална штета се последиците од силниот ветер проследен со бура и торнадо кои синоќа го погодија Рим.

Во местото Ладисполи, на 30 километри од Рим, едно лице загинало кога врз него се урнал дел од зграда, а десетина се повредени.

Има голем број паднати дрва и уништени продавници, но најголемите штети се на железничката станица, каде се урнала платформата. Во самиот центар на ова место се урнала и цела зграда од осум ката. Весникот „Мезаџеро“ пишува дека голем број од жителите се евакуирани.

Во населбата Чезано на северот на Рим загинал пензионер врз чиј автомобил паднало дрво. Медиумите јавуваат за големи штети, бидејќи од невремето голем број објекти останале без покриви и настрешници, додека некаде невремето уривало и ѕидови.

Во Рим едно од најмаркантните обележја на градот, Колосеумот, е под вода.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

ДЕБАТА: Институциите треба да работат со невладините и компаниите во борбата против корупцијата

Соработката помеѓу институциите, невладините организации и бизнис секторот треба да се засили за да се постигне успех во борбата против корупцијата во земјава. Ова беше потенцирано од учесниците на...