fbpx

Претпладне дожд, а попладне снег

-

Територијата на земјава денеска ќе биде под влијание на студен и влажен бран од северозапад. Во текот на денот ќе биде облачно, студено и ветровито, со врнежи од дожд. На повисоките места и на планините ќе врне снег.

Во попладневните часови врнежите се очекува насекаде да преминат во снег и на повеќето места ќе се формира снежна покривка. Пообилни врнежи ќе има особено во источните и во североисточните делови од земјава, каде што локално можно е да наврнат пповеќе од 10 сантиметри снег.

Дневната температурата ќе се движи од 0 до 9 Целзиусови степени. Ќе дува умерен, повремено засилен ветер од северен правец.
И утре ќе биде студено и ветровито, а во попладневните часови на истокот сè уште ќе има услови за повремен слаб снег. В среда ќе има преодна стабилизација, а в четврток се очекува нов влажен бран.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

На вебинар за „сајбер чистка“ ќе дознаете како да се брише „дигиталната прашина“

Живееме во време кога да се одржува сајбер хигиена е исто како да се одржува лична хигиена. Taa мора редовно да се одржува, а веќе кога ќе премине во...