fbpx
Таг: студено

таг: студено

Времето денеска облачно и посвежо од вчера

Времето денеска ќе биде променливо облачно и посвежо од вчера, попладне во западните делови со локални врнежи од дожд, а на планините од снег. Ќе дува умерен до засилен северен ветер, што ќе услови намалување на дневната температура, особено во северните делови, соопшти Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР). Максималната температура ќе биде во интервал од 11 до 18 Целзиусови степени. Во...

Денеска релативно студено време со дожд, а на планините и снег

Под влијание на нов и релативно влажен бран, денеска ќе има повремени врнежи од дожд, а на некои повисоки места и на планините од снег, информира Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР). Врнежите ќе бидат нешто повеќе застапени во југозападните и источните делови на земјава. Температурата ќе изнесува меѓу 4 и 10 Целзиусови степени во текот на денот. Во Скопје ќе биде променливо...

Облачно време со врнежи од дожд и снег и силен северен ветер

Времето денеска ќе биде претежно облачно со врнежи од дожд, а на планините и во местата над околу 500 метри надморска височина, со врнежи од снег. Претпладнево повеќе врнежи ќе има во западните делови, а попладне ќе врне главно на југот од земјава. Ќе биде и ветровито со силен северен ветер, кој на места ќе достигнува брзина и над 90...

Променливо облачно време со ветер и повремен снег

Времето во Македонија ќе биде променливо облачно и постудено, со повремен локален снеr, особено на запад и претежно претпладне. Ќе дува засилен северен ветер, најизразен долж Повардарието. Дневната температура ќе изнесува од 0 до 9 Целзиусови степени. Во Скопје ќе биде променливо облачно. Ќе дува засилен северен ветер. Дневната температура ќе се искачи до 5 Целзиусови степени.

Времето денеска претежно облачно, со температури до 10 степени

Времето денеска ќе биде претежно облачно, по котлините магливо. Во југозападните делови ќе има слаб локален дожд, во Пелагонија со услови за замрзнат дожд. Ќе дува слаб јужен ветер. Максималната температура ќе биде во интервал од -2 до 10 Целзиуссови степени. Во Скопје времето претежно облачно со слаб јужен ветер. Температурата ќе достигне до 3 Целзиусови степени. Утре ќе биде променливо облачно...

Сончево и студено со умерен ветер

Времето денеска ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер претежно од западен правец. Максималната температура ќе биде во интервал од -1 до 9 Целзиусови степени, соопшти УХМР. Во Скопје денеска ќе биде сончево со мала до умерена облачност и со слаб северозападен ветер. Максималната температура ќе достигне до 4 Целзиусови степени. Утре и за...

Сончево и многу студено време

Времето во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена облачност, студено и ветровито со умерен до засилен северозападен ветер најизразен долж Повардарието и на исток. Во североисточните делови ќе има услови за слаби врнежи од снег. Утринската температура ќе се движи од минус 10 до нулата, а дневната температура од минус четири до четири Целзиусови степени. Во Скопје малку до...

Цела држава под минусни температури, најстудено во Берово, Битола, Маврово

Температурите низ државата секаде се под нулата.. Според прогнозата на УХМР, студеното време и минусните температури ќе продолжат и во текот на денов. Минус 21 Целзиусов степен се измерени утринава во Берово, минус 20 во Битола, минус 18 во Маврово, а минус 17 во Струмица. На планините е формирана снежна покривка која е највисока во Маврово 66 сантиметри и во Крушево...

Студено време со минусни температури и северен ветер

Времето денеска ќе биде променливо облачно и студено со умерен, повремено засилен северен ветер. Во повеќе места повремено ќе провејува снег, а во јужните делови врнежите ќе бидат со слаб до  умерен интензитет. Максималната температура ќе биде во интервал од минус шест до еден Целзиусов степен. Во Скопје, претежно облачно со услови за провејување на снег. Ќе дува умерен, околу пладне...

Стабилно и суво време за новогодишната ноќ, со локални слаби врнежи од снег

Времето денеска ќе биде претежно облачно со повремени слаби локални проврнувања од снег. Ќе дува слаб до умерен ветер претежно од северозападен правец, повеќе ќе биде изразен на повисоките места и на планините. Во новогодишната ноќ ќе преовладува претежно стабилно и суво време, локално се можни слаби проврнувања од снег, особено на планините. Максималната температура ќе биде во интервал од...

Претпладне магливо и облачно, попладне дожд и снег

Времето денеска ќе биде променливо облачно. Во попладневните часови и во текот на ноќта ќе има повремени врнежи од снег на планините и дожд на пониските места. Кон крајот на денот и преку ноќта врнежите ќе преминат во снег и во некои пониски места. Се очекува наместа, особено во западните делови да се формира нова снежна покривка, локално повисока...

Облачно време со услови за врнежи на замрзнат дожд и снег

Времето денеска ќе биде променливо облачно со слаби врнежи од дожд и снег, а ќе има и услови за појава на замрзнат дожд. Повеќе врнежи ќе има во западните и југозападните делови. По одделни котлини ќе има услови за појава на магла. Утринската температура ќе се движи од минус еден до еден степен, а дневната температура од три до девет...

Студено време со снежни врнежи

Времето денеска ќе биде претежно облачно и студено со повремени локални врнежи главно од снег, освен на крајниот југоисток каде ќе бидат од дожд. Повеќе врнежи ќе има попладне во западните делови од земјава.Минималната температура ќе се движи од 9 Целзиусови степени под нулата до нула степени, додека максималните температури ќе се движат од минус два до седум Целзиусови степени. Во...

Студено време со северен ветер и провејување на слаб снег

Времето денеска ќе биде променливо облачно, на места со провејување на слаб снег ќе дува ветер претежно од северен правец. Утринската температура ќе се движи од минус осум до еден, а дневната од минус два до шест Целзиусови степени. Во Скопје времето ќе биде умерено облачно со слаб северен ветер. Утринската температура ќе се спушти до минус три, а дневната ќе...

Студено утро со температурa под нулата, сончево време во текот на денот

Температури под нулата изутринава има во цела Македонија, а најниските се измерени во Берово 10 Целзиусови степени под нулата и во Скопје минус осум Целзиусови степени. Времето денеска ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб ветер од променлив правец. Максималната температура ќе се движи од 6 до 12  Целзиусови степени. Под влијание на влажен бран утре попладне...

Променливо облачно и релативно студено време

Времето денеска ќе биде променливо облачно и релативно студено, со намалување на облачноста во текот на денот во одредени места, вели прогнозата на Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР). Ќе дува слаб до умерен југоисточен ветер, а во североисточниот дел од земјава ќе биде претежно тивко. Во доцните попладневни часови ќе има повторно зголемување на облачноста. Максималната температура ќе се движи од...

Студено време со провејување на слаб снег

Времето денеска ќе биде студено со умерен северен ветер, а на места ќе провејува снег. Утринската температура ќе се движи од минус пет до три, а дневната од минус еден до пет Целзиусови степени. Во Скопје студено со умерен северен ветер. Утринската температура ќе се спушти до нула, а дневната ќе достигне до четири Целзиусови степени. Во наредните денови ќе преовладува стабилно...

Денеска сончево со мала облачност

Времето во Македонија денеска ќе биде сончево со мала облачност, по одделни котлини со појава на утринска магла. Ќе дува слаб, претежно источен ветер. Утринската температура се движеше од -3 до 4 Целзиусови степени, а дневната ќе изнесува меѓу 14 и 22 степени. До крајот на седмицава ќе се задржи стабилно и суво време, со студени утра, а до вторник наутро...

Времето денеска со дожд, а на планините со услови за снег

Облачно, свежо и ветровито време ќе преовладува денеска. Ќе има врнежи од дожд, кои на места ќе бидат пообилни, а на повисоките планини ќе има услови за снег, вели прогнозата на УХМР. Дневните температури ќе се движат во интервал од 13 до 20 Целзиусови степени. Во Скопје и околината слично време со дневна температура до 19 Целзиусови степени. Во наредните денови времето...

Сончево и студено време со температура до 25 степени

Времето во Македонија ќе биде ведро и студено, преку денот сончево со мала до умерена облачност. Попладне облачноста ќе се зголеми, особено во јужните делови каде ќе има услови за локален краткотраен дожд. Ќе дува слаб до умерен југоисточен ветер. Утринската температура ќе се движи од минус три до шест, а дневната температура од 19 до 25 Целзиусови степени. Во Скопје...
Superman Batman WonderWoman image by DC

Гал Гадот, Хенри Кавел и Бен Афлек ќе играат негативци во новите „DC“ филмови

Гал Гадот - една од најубавите актерки во Холивуд која има еврејско потекло и е најпозната по својата маркантна улога на „Wonder Woman“ (Вондервуман), заедно со Хенри Кавел, познат...