fbpx

Оскар Гренинг побара да биде помилуван

-

Поранешниот сметководител на Аушвиц, Оскар Гренинг, на првиот ден од судењето во Лунебург,  побара помилување за жртвите од холокаустот, во кое се наведува дека чувствува морална вина, но укажа и на разликата меѓу неговата работа и таа на џелатот.

– Нема сомневање дека носам морална одговорност. Јас барам прошка. Кога станува збор за одговорноста, одлуката е ваша – рече 93-годишниот поранешен член на германската СС- дивизија.

На Гренинг му се суди за активности што ги вршел во Аушвиц, во мај и во јули 1944 година, кога во логорот дошле околу 425.000 Евреи од Унгарија и кога 300.000 од нив биле егзекутирани во гасна комора.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

По одлуката за повисоки плати на УКИМ и професорите на останатите јавни универзитети бараат повисоки плати

Вработените во Универзитетот во Тетово денеска излегоа на протест поради непотпишувањето на Колективниот договор од страна на Собранието за зголемување на платите како на Универзитетот „Свети Кирил и Методиј“....