fbpx

Општина Свети Николе не се согласува регионалната депонија да биде таму

-

Куманово е предлог-општина за седиштето на новата регионална депонија, каде ќе се транспортира сметот од 18 општини од Источна и Североисточна Македонија.

Проектот на кој се работи веќе осум години, предвидува со 34 милиони евра од ЕУ, да се гради депонија со фабрика за преработка на отпад на пасиштата во близина на Свети Николе, додека седиштето на јавното претпријатие да биде во Куманово. Со ова не се согласува Општината Свети Николе.

Аргументите на оваа општина се дека треба да се промени локацијата кај Богословец, бидејќи на сега предвидената локација се зафаќа простор што го користат земјоделците. Освен тоа, ако веќе се носи сметот од четвртина Македонија во Свети Николе, тогаш и седиштето на регионалното јавно прептријатие треба да биде во оваа општина. Вчера попладне на заеднички состанок во Штип се разговараше за проблемот со седиштето на јавното претпријатие.

– Во неколку наврати по мое инсистирање имавме состаноци со Министерството за животна средина и Делегацијата на ЕУ во Скопје и се договоривме сите тие недоразбирања да ги надминеме. Беа посочени сите недостатоци што се предложени од претходното општинско раководство и се сложивме преку еден транспарентен однос граѓаните и земјоделците бидат запознати околу депонијата, да се реагира што побргу од страна на Министерството за животна средина, но и Министерството за транспорт и врски, бидејќи оние патишта кои што водат кон таа депонија моментално треба да поминуваат низ градот Свети Николе. Се надеваме дека овој проблем ќе биде надминат“, изјави Сашо Велковски, градоначалник на Свети Николе.

Градоначалниците се договорија во тоа дека активностите околу депонијата мора да се интензивираат, затоа што се ближат роковите дадени со проектот. До сега не е ништо направено и освен изработената техничко-правна документација ништо друго не е ништо направено.

– Најважно е сега да се формираат регулаторните тела, регионални центри по еден во двата региони, како и тело кое што ќе го води тој регионален систем за да може сите проекти што се изработени и да се реализираат – рече Живка Михајлова, раководител на стручната служба за регионалната депонија.

Од Источно-планскиот регион, што го води овој проект од 2009 година, сметаат дека доцна е да се менува локацијата туку сега треба да се разговара за конкретни активности. Нема многу време, бидејќи депонијата треба да се отвори во 2020 година.

Градоначаниците одлуката за седиштето на регионалното претрипјатие ја одложија за следен состанок, заеднички на Источниот со Северо-источниот плански регион и да се одбере меѓу Штип, Свети Николе и Куманово. Градоначалниците не се согласуваат со инсистирањето на општина Куманово седиштето на телото што ќе управува со регионалната депонија,да биде таму, врз основа на тоа што таму имало најмногу отпад за депонирање. Куманово веќе има пет општински јавни претпријатија и сите работат со загуба, беа дополнителните аргументи.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Лажна реклама за чај ги злоупотребува аналитичарот Петар Арсовки и доктор Драган Даниловски

Објавата шири морбидна лага дека починал политичкиот аналитичар Петар Арсовски, чијашто фотографија е злоупотребена. Кога ќе го отворите линкот за да ја дознаете вистината, тој ве води на страница...