fbpx

ОН: Најмалку 200 милиони жени се подложени на обрежување

-

Најмалку 200 милиони жени и двојки во 30 земји се подложени на обрежување, од кои половина се од Египет, Етиопија и од Индонезија, соопшти Фондот за деца на ОН (УНИЦЕФ).

Бројката е за речиси 70 милиони девојки и жени поголема во споредба со таа од 2014 година.

Генералното собрание на ОН едногласно ја одобри резолуцијата во декември 2012 година во која се повикува на глобална забрана на гениталното сакатење на жените, што е повеќевековна практика што произлегува од верувањата дека обрежувањето ја контролира женската сексуалност и ја зголемува плодноста.

ОН повикуваат на целосна елиминација на оваа практика до 2030 година.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Полицијата го уапси убиецот од Хром чија мајка запали стан за да го прикрие

Денеска во 14.20 часот на пидрачјето на населба Влае, во брза заедничка акција на Оперативен тим Потраги во содејство со Единицата за интервентна полиција лишен е од слобода А.Д.(39)...