fbpx
Таг: УНИЦЕФ

таг: УНИЦЕФ

Совети од УНИЦЕФ на тема „Видео игрите и децата: водич за родители“

УНИЦЕФ објави прирачник на тема „Видео игрите и децата: Водич за родители“. Водичот е прилично корисен, со практични совети за родителите како да се зголеми комуникацијата како и надзорот и заштитата на сопствените деца да не претеруваат со играње компјутерски игри, што е високорастечки тренд. Во водичот, фокусот е ставен на тоа како да се креира позитивна и безбедна...

ДиЏовани: Опфатот на вакцинација опаѓа заради дезинформациите

Вакцините спасуваат милиони животи. Ова е така заради рутинскиот календар на имунизација. Имаме вакцини за спречување на над опасни 20 болести. За прв пат во 3 децении имаме големо назадување кога се работи за опфатот заради дезинформациите. Ова го истакна денеска Патриција ДиЏовани, претставничката на УНИЦЕФ, на прес-конференција која се одржа по повод Европската недела на имунизација. По овој повод,...

УНИЦЕФ промовираше извештај „Профил на детската популација во РСМ“

Државниот завод за статистика и УНИЦЕФ го промовираа извештајот „Профил на детската популација во Република Северна Македонија“, во кој за првпат во една публикација се собрани сите достапни статистички податоци за децата во земјата. На денешната панел-дискусија, учесниците покренаа прашања за тоа колку е важно националните чинители да ја подобрат способноста за собирање, толкување и изработка на расчленети податоци за...

УНИЦЕФ: Партиите имаат можност да ги стават децата, младите и семејствата во центарот на своите програми

Во пресрет на изборите, сите политички партии имаат можност да ги стават децата, младите и семејствата во центарот на своите изборни програми и да дадат конкретни ветувања за секое дете да има пристап до квалитетни услуги и повеќе можности да гради подобра иднина за себе и за земјата. Ова го порачаа од УНИЦЕФ во отвореното писмо до сите политички...

Ученици прикажаа иницијативи за климатска акција во Градски парк

Ученици и наставници, на првиот ден од пролетта, со интерактивен настан во Градскиот парк ги прикажаа иницијативите за климатска акција и образование за животната средина што се спроведуваат во земјата. Настанот беше организиран од Министерството за животна средина и просторно планирање и УНИЦЕФ, со поддршка од Шведска и други партнери, меѓу кои и град Скопје. „Длабоко сме уверени дека за правилно...

Студенти креираа иновативна замка за заловување рисови

Три прототип замки за заловување рисови се поставени во Националниот парк „Маврово“. Нив во изминатиот период ги креираа група студенти од природни и технички науки во координација со Македонското еколошко друштво. Студентите работеа на изнаоѓање иновативен начин да се заловат рисовите, кои се загрозен вид на раб на изумирање, за понатаму да се следат, истражуваат и заштитат од истребување....

УНИЦЕФ: Родителите да си ги заштитат децата од голема кашлица со вакцина

УНИЦЕФ преку соопштение изразува загриженост од растечкиот број случаи со голема кашлица во земјава и од вестите за случаи со мали сипаници во регионот. Оттаму се придружуваат кон повикот на здравствените експерти до родителите и старателите да ги вакцинираат децата што пропуштиле вакцинација. „Благодарение на високите стапки на вакцинација во минатото, родителите денес ја имаат таа среќа да растат без...

Една третина од младите доживеале насилство на Интернет, алармира УНИЦЕФ

Една третина од децата и младите кои учествувале во анкетата на „U-Report“ за безбедноста на Интернет изјавиле дека доживеале булинг, а 41 отсто веруваат дека инсититуциите не го сфаќаат сериозно проблемот, соопшти УНИЦЕФ по повод меѓународниот ден за побезбеден интернет. Според последните податоци практично сите млади на возраст од 15 до 24 години во Македонија користат Интернет и речиси сите...

Повеќе од 20.000 деца во земјава немаат здравствено осигурување

Студија на УНИЦЕФ покажува дека 12 проценти од децата од 5 до 17 годишна возраст и 9 проценти од децата помлади од 5 години во С.Македонија се изложени на повеќедимензионална сиромаштија. Според студијата, децата Роми се значително поранливи - секое трето дете од ромската заедница е изложено на сиромаштија, а во општата популација тоа е случај кај секое деветто дете. „Додека...

Потребна е подобра организација за да се достигне опфат од 95 отсто на вакцинирани деца

Неопходни се поголеми инвестиции и поефикасна употреба на ресурсите за да може да се врати рутинската покриеност со вакцини на нивоа од 90 до 95 отсто низ целата земја. Ова е заклучокот од денешниот настан кој го организирал УНИЦЕФ, а на кој присуствувале претставници од здравтвениот сектор како и министерот за здравство, Фатмир Меџити. На настанот се дискутирало за наодите...

ДиЏовани: Потребно е целото општество да ги поддржи реформите во образованието

Резултатите од последното тестирање во рамки на Програмата за меѓународно оценување на учениците – ПИСА 2022, кои укажуваат на проблеми во резултатите од учењето кај учениците, алармираат дека структурните реформи во образованието треба да станат национален натпартиски приоритет. Ова го истакна претставничката на УНИЦЕФ, Патриција ДиЏовани во својата изјава на Меѓународниот ден на образованието, 24 јануари. Според неа, подеталната анализа...

ДиЏовани од УНИЦЕФ: Што е потребно за да има услови секое дете да расте во семејна средина полна со љубов?

Речиси половина милион деца во регионот на Европа и Централна Азија живеат во установи за згрижување, вклучително и големи институции и други установи како што се малите групни домови, се вели во новиот регионален извештај што денес го објави УНИЦЕФ. Извештајот покажува дека стапката на деца кои живеат во установи за згрижување низ Европа и Централна Азија е двојно поголема...

Тренчевска и ДиЏовани: Гаранцијата за децата ќе биде наш приоритет

Гаранцијата за деца ќе биде приоритет во идниот период затоа што од таа програма се очекува особен успех и подобрување на квалитетот на живот на децата во државата. Ова на заедничката средба го констатираа министерката за труд и социјална политика, Јованка Тренчевска и претставничката на УНИЦЕФ во Република Северна Македонија, Патриција ДиЏовани, кои разговарале за идните приоритети во соработката помеѓу...

ДиЏовани: Владата и Собранието да го забрзаат носењето на законите за децата

Во текот на овие 30 години, правата на децата се немаат променето, но детството е тоа што се промени. Денес децата живеат во свет каде нивните права се доведени под ризик и ставени настрана заради други приоритети. Децата не можат да чекаат. Има закони важни за децата кои чекаат во владина или собраниска постапка да го добијат приоритетот што...

„Да не си играме со здравјето!“ – почнува нова кампања за имунизација

Министерството за здравство и УНИЦЕФ со поддршка на УСАИД од денеска почнуваат со нова фаза од кампањата „Заштитени заедно – вакцините делуваат“, под мотото „Да не си играме со здравјето!“, со цел на граѓаните и понатаму да им се обезбедат точни и навремени информации за вакцините и имунизацијата. Како што соопштија од УНИЦЕФ, комуникациската кампања е дел од серијата активности...

Опфатот со МРП вакцина е низок, зголемен ризикот од појава на епидемија со морбили

МРП е безбедна и ефикасна комбинирана вакцина која обезбедува заштита против мали сипаници, заразни заушки и рубеола. Опфатот не е на задоволително ниво кај нас - процентот на национално ниво изнесува 70 отсто. Затоа родителите треба да ги вакцинираат своите деца. Ова беа дел од заклучоците на денешниот брифинг за новинарите на тема „МРП вакцина“, кој се одржа во организација...

УНИЦЕФ за резултатите од ПИСА: Кризата во учењето е резултат на децениското несоодветно решавање на клучните предизвици

По разочарувачките резултати за македонските ученици на ПИСА тестирањето, претставничката на УНИЦЕФ во земјава, Патриција ДиЏовани, вели дека државата треба да е сериозно загрижена за уназадувањето кај учениците во читањето, математиката и природните науки. „Сите во земјата треба да бидеме сериозно загрижени за овие резултати. Кризата во учењето е резултат на децениското несоодветно решавање на клучните структурни предизвици, недостатокот од...

Децата го презедоа Собранието по повод Светскиот ден на детето

На Светскиот ден на детето, УНИЦЕФ и Собранието на Северна Македонија организираа настан насловен “Децата го преземаат Собранието“ на кој децата и младите пред народните избраници ги претставија своите најгорливи прашања, потреби и гледишта, информираат од УНИЦЕФ. Над 50 деца и млади на возраст од 14 до 19 години од целата земја го презедоа водењето на собраниската седница на која...

Вакцинацијата не е мисија наменета против граѓаните над 65 години и против децата

Објавата изобилува со манипулативни антивакцинални наративи, со цел да се исплашат граѓаните да не се вакцинираат. Вакцините не се оружје против возрасните граѓани над 65 години и децата, туку најголема медицинска придобивка на современата медицина, а овие две категории граѓани се ранливи групи и затоа фокусот на Министерството за здравство е на нив. Вакцините се безбедни и во државата...

Дезинформациите во здравството можат да нè чинат животи, вакцините се најдобра заштита од заразни болести

Лажни вести и дезинформации има во секој сегмент од општеството, но дезинформациите кога е во прашање здравството можат да бидат опасни по живот. Оттаму, неопходно е да се подигне нивото на здравствена едукација кај популацијата и да се знае дека многу болести се превенираат токму поради вакцинацијата. Ова се заклучоците од денешниот брифинг со новинарите на тема „Редовна вакцинација на...

Мицкоски на средба со амбасадорите на државите членки на ЕУ

Премиерот Христијан Мицкоски денеска се сретнал со амбасадорите на државите-членки на Европската унија. Тие разговарале за актуелната политичка и економска состојба во земјата, како и за напредокот на државата...