fbpx

Образованието и јазикот, теми на кои ќе се говори во кампот пред Владата

-

Во „Кампот на слободата“ пред Владата, денеска ќе има повеќе активности кои ќе бидат во знакот на одбележувањето на празникот Св.Кирил и Методиј.

По овој повод, во 18.30 часот предвидени се обраќања на в.д на Институтот на македонски јазик, Елена Јовановска-Грујовска, студентката Ивана Туфегиќ и професорката Вангелина Мојановска.

Темите на кои ќе говорат ќе бидат поврзани со македонското образование и јазик.

До 15 часот ќе има отворен хуманитарен базар, а потоа и уметничка работилница и колонија „Боите на слободата“ во организација на граѓанската организација „Цивил“.

Во однос на музичката програма, потпретседателот на СДСМ, Ванчо Узунов, ќе има свој диџејски натап, а по него ќе пее Бени.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Иран со дронови го нападна Израел

Портпаролот на израелските одбранбени сили Даниел Хагари потврди дека Иранците испратиле беспилотни летала кон Израел и дека израелската држава е подготвена на сè. Во меѓувреме, американскиот претседател Џо Бајден...