fbpx

Нова рунда преговори за Сирија во Астана

-

Во Астана денеска почнува нова рунда преговори за Сирија, а на дневен ред ќе биде загрижувачката хуманитарна состојба во завојуваната земја, соопштија денеска казахстанските власти.

Преговорите во Казахстан, прес сè, се однесуваат на војната и на техничките прашања и паралелно се одвиваат со преговорите во европското седиште на ОН во Женева.

Станува збор за седма рунда преговори под закрила на Русија, Иран и на Турција.

За денеска се планирани разговори зад затворени врати, а соопштението од дводневниот состанок ќе биде објавено утре.

Портпаролот на казахстанското министерство за надворешни работи, Анвар Јаинаков, потврди дека во Астана допатувала делегација на сирискиот режим, на опозицијата и претставници на земјите што посредуваат во преговорите.

Последната рунда преговори во ОН заврши на средината на јули, без значаен напредок, откако делегацијата на сириската влада и и претставниците на опозицијата не успеаја да ги усогласат ставовите за борбата против тероризмот и за политичката транзиција.
Од почетокот на војната во Сирија во 2011 година загинаа повеќе од 330.000 лица, додека милиони се раселени.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Стоилковски: Преговорите со коалиционите партнери се во напредна фаза

Преговорите со коалиционите партнери се во напредна фаза, но се уште нема конечен договор, соопшти денеска портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Наум Стоилковски и посочи дека се разговара и за ресори...