fbpx
Таг: Казахстан

таг: Казахстан

Во пожар во рудник во Казахстан загинаа повеќе од 20 луѓе

Пожарот кој изби во рудникот во Казахстан остави најмалку 21 загинато лице. Од вкупно 252 работници кој работеле во рудникот, 23 се водат како исчезнати, а 18 се во болница, известува Би-би-си. Рудникот е во сопственост на мултинационалната фирма за производство на челик Арселор Митал. Пожарот изби на истиот ден кога претседателот на Казахстан Касим Комарт Токајев побара да се...

Ханс Клуге: С. Македонија успешно го унапреди примарното здравство

С. Македонија вложи многу труд да го подобри третманот на незаразните болести и овозможи матичните лекари да ја препишуваат хроничната терапија. Вашата држава е успешен пример кога станува збор за унапредувањето на примарната здравствена заштита. Ова денеска го изјави д-р Ханс Клуге, директорот на СЗО за Европа, на сесијата на Регионалниот комитет на СЗО за Европа, кој се одржува од...

Вистиномер: Руската пропаганда за време на македонската политичка криза (2015) – дезинформации за „украинско сценарио“

Анализа на дезинформациите и теориите на заговор за „украинско сценарио“, „обоена револуција“ и „македонски мајдан“ со кои руската пропаганда и нејзините локални сојузници во текот на 2015 година наметнуваа наративи за оправдување на руската агресија кон Украина и антидемократските практики на популистичките режими на Путин и Груевски, нагласува новата анализа на Вистиномер, што подолу ја пренесуваме во целост:   Пишува: Жарко...

САД побараа објаснување од казахстанските власти за повикот на странски сили во земјата

Американскиот државен секретар Антони Блинкен ја осуди одлуката на казахстанскиот претседател Касим-Жомарт Токаев да се пука без предупредување врз протестантите во земјата. САД побараа објаснување од казахстанските власти за одлуката на Токаев да побара помош од странски воени сили од Организацијата на Договорот за колективна безбедност (ОДКБ). Русија испрати неколку илјади војници во Казахстан под покровителство на ОДКБ, а...

Во нередите во Казахстан убиени 16 полицајци и војници

Според соопштеното денеска од власта во Казахстан, во досегашните нереди се убиени 16 полицајци и војници, а 1.300 се повредени. Безбедносните сили уапсиле околу 6.000 луѓе, извести руската новинска агенција Итар-Тасс. Меѓу уапсените има и значителен број странски државјани. „Покренати се 125 кривични постапки, а приведени се 5.800 луѓе“, се дознава од соопштението од кабинетот на претседателот на Казахстан, Касим-Жомарт Токаев. По...

МНР е во постојана комуникација со нашите државјани кои се наоѓаат во Казахстан

Министерството за надворешни работи редовно ја следи состојбата во Казахстан и преку нашата Амбасада во Нур – Султан е во постојана комуникација со нашите државјани кои се наоѓаат во земјата. И покрај честиот прекин на интернет и телекомуникациските мрежи, сепак се остварува редовен контакт со нашите државјани, кои се наоѓаат на безбедни локации. „Засега само двајца наши државјани се обратиле...

Хаос во Казахстан, десетици убиени и над 1.000 повредени лица во протестите

Ескалира состојбата во Казахстан по протестите што започнаа во оваа централноазиска земја на 2 јануари во западните градови Жанаозен и Актау, а во меѓувреме се проширија и во најголемиот казахстански град Алмати. Властите во Казахстан утрово потврдија дека најмалку 12 припадници на безбедносните сили биле убиени во Алмати, при што еден од нив бил обезглавен. Истовремено, тие информираат дека...

Новиот претседател предложи главниот град на Казахстан да се преименува во Нурсултан

Новопоставениот претседател на Казахстан, Касим-Жомарт Токаев, предложи главниот град Астана да се преименува во Нурсултан, само ден откако Нурсултан Назарбаев поднесе оставка од претседателската функција по 29 години на власт. Парламентот на централноазиската земја денеска го прифати во прво читање предлог-законот за преименување на градот. - Предлагам главниот град Астана да го преименуваме во Нурсултан во чест на нашиот прв...

Нова рунда преговори за Сирија во Астана

Во Астана денеска почнува нова рунда преговори за Сирија, а на дневен ред ќе биде загрижувачката хуманитарна состојба во завојуваната земја, соопштија денеска казахстанските власти. Преговорите во Казахстан, прес сè, се однесуваат на војната и на техничките прашања и паралелно се одвиваат со преговорите во европското седиште на ОН во Женева. Станува збор за седма рунда преговори под закрила на Русија,...

Казахстан предлага „исламски Г-20“

Казахстанскиот претседател Нурсултан Назарбаев денеска излезе со иницијатива петнаесетте најразвени држави од Организацијата за исламска соработка да создадат форум за развој на науката и економијата налик на Г-20. Назарбаев предлогот го даде на самитот за наука и технологија на ОИС во Атана, јави ТАСС. – Сметам дека треба да создадеме форум, како Г-20, неофицијална група за развој на науката и на...

Одложени мировните преговори за Сирија во Астана

Русија, Турција и Иран ја одложија планираната рунда преговори за Сирија, која на предлог на Русија требаше да се одржи во Казахстан на 12 и на 13 јуни, соопшти денеска казахстанското министерството за надворешни работи. Портпаролот на министерството рекол дека не се знае кога ќе се одржи следната рунда преговори. На преговорите требаше да учествуваат сириската влада и некои фракции на бунтовниците....

Во Казахстан состанок за прекин на огнот во Сирија

Експерти од Русија, Турција, Иран и од САД почнаа технички состанок во казахстанскиот главен град Астана, на кој детално ќе се разгледа прекинот на огнот во Сирија, соопшти министерството за надворешни работи на Казахстан. - Се очекува првпат на разговорите да учествуваат и претставници од Јордан – рече портпарол на министерството. Тој додаде дека на состанокот ќе се говори за имплементација...

Сириската влада е подготвена да преговора за сè, вели Асад

Сирискиот претседател Башар ал Асад соопшти дека неговата влада е подготвена да преговара за сè во врска со предложените мировни разговори во Казахстан. Тој рече дека сè уште не е јасно кој на тие преговори ќе ја претставува опозицијата и оти сè уште не е закажан датум. Асад, исто така, рече дека улогата на сириската армија била да ја поврати областа...

Се урна зграда во Казахстан, девет лица загинаа

Најмалку девет лица загинаа кога се урна зграда во селото Шакан во централниот дел на Казахстан, соопштија локалните власти. Како што се наведува, несреќата се случила во неделата попладне, а според првите наоди, била предизвикана од експлозија во котларница. Од урнатините на зградата досега се извлечени девет лица, меѓу кои имало и три деца. Во акцијата за спасување учествуваат 300 луѓе.

На казахстанските олимпијци им се одземени медалите од Пекинг

Олимпискиот комитет на Казахстан денеска соопшти дека на тројца спортисти од земјата им се одземени олимписките медали по новите тестирања на примероците од Олимписките игри од Пекинг од 2008 година. Без сребрени, односно бронзени медали останаа Ирина Некрасова и Марија Грабиветсаја, кои се натпреваруваа во кревање тегови, како и освојувачот на бронза во борење, Асет Мамбетов. Покрај нив, поради допинг на...

Двајца убиени при престрелка во казахстанскиот град Алмати

Двајца полицајци се убиени, а неколкумина се повредени утринава откако маж отвори оган пред централата на полицијата во градот Алмати, соопшти казахстанското Министерството за внатрешни работи на Казахстан. Амбулантни возила веднаш пристигнале на местото на пукањето, а властите го повикаа локалното население да не ги напушта домовите. - Престрелката почна пред зоната на полициската управа во Алмати, по што вооруженото лице...

Казахстан: Пет загинати во хеликоптерска несреќа, меѓу нив и бебе

Пет лица, меѓу кои и бебе загинаа во пад на хеликоптер во Казахстан, јавија денеска казахстанските медиуми. Порталот „Тенгринњуз“, повикувајќи се на претставници на министерството за внатрешни работи, наведе дека хеликоптерот „МД-600Н“ исчезнал од радарите во средата. Спасувачките екипи утринава пронашле остатоци од леталото во кањон на југоистокот од земјата. Бебето што било во хеликоптерот требало да биде префрлено во болница. Причината за падот на...

Путин предлага монетарна унија со Белорусија и со Казахстан

Рускиот претседател Владимир Путин им предложи на лидерите на Белорусија и на Казахстан заедно со Русија да основаат монетарна унија. - Мислам дека дојде време за разговор за идно потенцијално основање монетарна унија – рече Путин по состанокот со белорускиот претседател Александар Лукашенко и со казахстанскиот претседател Нурсултан Назарбајев во главниот град на Казахстан, Астана. Путин додаде дека е полесно да...

По вторпат транспортирано лице со мозочен удар од Унгарија со полициски хеликоптер

Лице со мозочен удар денеска беше превезено од Уггарија во земјава со полициски хеликоптер на МВР, опремен со потребна медицинска опрема за таков лет. Ова е вторпат да се...