fbpx

Во Казахстан состанок за прекин на огнот во Сирија

-

Експерти од Русија, Турција, Иран и од САД почнаа технички состанок во казахстанскиот главен град Астана, на кој детално ќе се разгледа прекинот на огнот во Сирија, соопшти министерството за надворешни работи на Казахстан.

– Се очекува првпат на разговорите да учествуваат и претставници од Јордан – рече портпарол на министерството.

Тој додаде дека на состанокот ќе се говори за имплементација на прекинот на огнот, за предлогот на сириската вооружена опозиција за примирје и за утврдување на можностите за негова примена.

– Тука станува збор за механизам за контрола на имплементацијата на прекинот на огнот – рече портпаролот.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Објавени се резултатите за сместување во студентските домови за бруцошите

Министерството за образование и наука (МОН) денеска ги објави резултатите од Конкурсот за прием на студенти во прва година запишани на додипломски студии во државните и приватните студентски домови...