fbpx

Нов штрајк на пилотите на „Луфтханза“

-

Пилотите на германската авиокомпанија „Луфтханза“ најавија нов штрајк за четврток, два дена откако заврши претходниот штрајк.

Синдикатот на пилотите доцна синоќа најави дека штрајкот ќе се одрази на долгите, како и врз карго-летовите, но не на кратките и на средните летови.

Пилотите се противат на идејата на компанија да се применува досегашниот модел за пензионирање, според кој, пилотите се пензионираат на 55 години, но до достигнувањето на старосната пензија, добиваат 60 проценти од платата.

Минатиот штрајк на пилотите на „Луфтханза“, деветти по ред годинава, засегна 150.000 патници.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

САД сметаат дека нападите во Рафах не претставуваат целосна инвазија на градот

Соединетите Американски Држави не веруваат дека нападите на Израел врз Рафах во текот на изминатата недела не претставуваат целосна инвазија на градот, изјави портпаролот на Белата куќа Џон Кирби,...