fbpx
Таг: пилоти

таг: пилоти

Две верзии за урнатиот американски дрон во Црно Море – можна е и трета!?

Две спротивставени верзии се пласираат за инцидентот во кој американски воен дрон се урна во Црно Море на 14 март. Американската, која тврди дека уривањето на дронот е последица на неодговорно и небезбедно маневрирање на руските воени авиони кои намерно го оштетиле и пропелерот на дронот и руската, која се заснова на тврдењето дека дронот паднал поради „опасно маневрирање“...

Нема докази дека учесници на СЕФ барале невакцинирани пилоти да ги донесат во Давос

Тврдењето дека богатите елити барале невакцинирани пилоти да ги носат во Давос, во случајов потекнува од интервју со поранешниот пилот Алан Дана, кој раскажува информација од втора рака, којашто наводно му била кажана од основачот на Фридом Флајерс, Џош Јодер. Но, Јодер на Твитер негираше дека некогаш сугерирал дека СЕФ ги бара баш овие пилоти или дека кој било...

Едукативен саем за млади од областа на воздухопловство утре на Школка

Здружението за подобро воздухопловство Авикон од Скопје утре во Градскиот парк на Школка, во 11 часот отганизира воздухопловно - едукативен саем за млади кои сакаат во иднина да се бават со професии од оваа област. За прв пат овој саем се одржа минатата година. Учество на саемот ќе земат голем број на организации од областа на воздухопловството, како Агенцијата за...

Нема забрана пилотите да работат ако се вакцинирани, поради можност од тромб или срцев удар

Од Меѓународната асоцијација за воздушен транспорт (ИАТА), која претставува 290 авиокомпании ширум светот, вклучително и најголемата руска авиокомпанија Аерофлот и најголемата шпанска авиокомпанија Ајбериа, за новинската агенција АФП изјавиле дека не се запознаени дека било која авиокомпанија „размислува да не дозволи патување на вакцинирани патници поради ризик од згрутчување на крвта“. ИАТА пишува дека прашањето на превентивност поради ризик...

Вистиномер: Не е вистина дека смртта кај пилотите се покачила за 1.700 отсто поради вакцинирањето

Во објавата се прави манипулација со бројките, односно се презентирани во погрешен контекст и второ неточно се тврди дека причината за смртта на пилотите е вакцинација. Во соопштението од списанието „Air Line Pilot“ велат дека бројките на починати лица кои се наведени дека се случиле во 2019 и 2020 година не се единствените што се случиле тие години, туку...

Центарот за обука на пилоти стана дел од АРМ

Центарот за обука на пилоти, сместен на воениот дел на скопскиот аеродром, од денеска влегува во состав на АРМ. Центарот беше отворен во 2011 година по договор на Министерството за одбрана и израелската компанија „Елбит“, која до денеска управуваше со Центарот. „Со потпишување на финалниот записник за примопредавање од страна на одговорниот претставник на Армијата, директорот на Генералштабот, генерал-мајор Зоран...

Вистиномер: Не постојат никакви пилоти што признале запрашување на население од воздух

Дезинформациите за „кемтреилс“ сега се проширија со нова варијанта – дека некакви си уапсени пилоти признале оти запрашувале население со хемиски супстанци и поради тоа три големи европски земји ќе ја тужеле Светската здравствена организација (СЗО). Проверката на факти откри дека такво нешто не постои, уште помалку дека светската агенција Ројтерс емитувала таква вест, пишува Вистиномер.мк во новата анализa,...

Заев: Ветивме пилот – проекти, вработување на 300 пилоти нема ниту во мое Муртино

Премиерот Зоран Заев, сепак не ветил дека во Арачиново ќе се вработеле 300 пилоти од Арачиново, како што истакна еден од жителите за време на дебатна емисија „Клик плус“ на „ТВ21“. „Во Арачиново ветивме реализација на пилот-проекти и тие заедно со Општината се реализираат. Вработување на 300 пилоти нема ниту во мое Муртино”, рече Заев денеска на прес-конференцијата во Владата,...

„Виз ер“ бара дозвола за работа во Велика Британија поради Брексит

Унгарската нискотарифна авиокомпанија „Виз ер“ аплицираше за дозвола за работа како авионски оператор во Велика Британија, за да биде сигурна дека ќе продолжи да работи и по излегувањето на таа земја од Европска Унија. Во соопштението доставено до Лондонската берза, „Виз ер“ наведува дека ќе основа британска подружница „Виз ер УК“ со база на аеродромот „Лутон“. Таа подружница би почнала...

Припадници на Армијата се вклучија во гаснење на пожарот кај Македонски Брод

Армијата на Република Македонија се вклучи во гаснење на пожарот во атарот на селото Требовље, општина Македонски Брод, каде беше зафатена шумска површина од околу 200 хектари, информираат од таму. „Два хеликоптери од воздухопловната бригада на АРМ почнаа со интервенција веднаш по барањето за вклучување во акцијата за гаснење и извршените потребни подготовки. Во текот на изминатите неколку часа пилотите на...

Нови чистки во Турција, приведени повеќе пилоти

Турското обвинителство побара притвор за 73 пилоти од воздухопловните сили, што е последна во низата акции поврзани со истрагата за неуспешниот воен удар извршен во јули годинава. На мета се најдоа приврзаниците на имамот Фетулах Ѓулен и воздухопловната база во централната турска провинција Коња и уште во 17 провинции. Тие се обвинети за вооружена буна против Турција. Анкара го обвини Ѓулен, кој...

Грчки воен хеликоптер падна во близина на Халкидики

Грчки воен хеликиптер од типот „апачи“ се урна утрово во морските води источно од Халкидики. Двајцата пилоти кои управувале со хеликоптерот се спасени и надвор од животна опасност. Инцидентот се случил за време на воена вежба во близина на Врасна. Сè уште е нејасно што точно се случило и го предизвикало падот на леталото. Едниот од пилотите по падот на хеликоптерот успеал...

Двајца пилоти на „Јунајтед ерлајнс“ уапсени поради пијанство

Двајцата пилоти на „Јунајтед ерлајнс“ се уапсени на аеродром во Глазгов под сомнвање дека биле пијани пред да влезат на летот со 141 патник од Шкотска кон САД. Претставници на „Јунајтед ерлајнс“ потврдија дека дваjцата пилоти, едниот 45-годишен, а другиот на 35-годиша возраст, биле уапсени вчера на аеродромот во Глазгов. Шкотската полиција наведе дека се очекува тие в понеделник да излезат пред...

Турција: Пилоти кои го соборија рускиот авион уапсени за учество во пучот

Шефот на турската дипломатијата Мевлут Чавушоглу соопшти дека пилотите кои минатата година во ноември го соборија рускиот воен авион во Сирија се уапсени поради учество во обидот за воен удар во Турција, изведен на 15 јули. - Пилотите се приведени заради нивното претпоставено учество во обидот за преврат од 15 јули, а не за инцидентот со соборувањето на авионот,...

Делегација на МВР оддаде почит на пилотите што загинаа кај Струмица

Делегација на Министерството за внатрешни работи, денеска оддаде почит на загинатите пилоти Драги Мицев, Иљо Лопатички, Марјан Трајковиќ и Тоде Орешков на спомен-обележјето во аеродромската база Брест во Петровец, соопштија од МВР. Делегацијата на МВР била придружувана од семејствата на трагично загинатите пилоти. Хеликоптерската несреќа се случи на 10 јули 2014 година кај Струмица.

Грчки воен хеликоптер се урна во Егејско Море

Двајца грчки воени пилоти и еден техничар загинаа доцна ноќеска при пад на воен хеликоптер кај островот Кинаро во Егејско Море. Специјалните сили на грчката војска сè уште трагаат по телата на загинатите, а засега сè уште се нејасни причините за падот на хеликоптерот. Хеликоптерот учествувал во ноќна вежба на воената морнарица. Според информациите од Министерството за одбрана, временските услови во...

Пилотите и информатичарите најплатени во Македонија

Вработените во воздухопловниот транспорт имаат просечна плата од 68.166 денари, што е највисока во Македонија, покажуваат последните податоци на Државниот завод за статистика. Mеѓу највисоките плати имаат компјутерските програмери, со просечна нето-плата од 50.097 денари, вработените во финансискиот сектор, односно во банките, каде што просекот е 43.740 денари, и во фармацевтската индустрија со плата од 41.619 денари. Најмалку платени, пак, според...

НАТО ја одржа најголемата воена вежба во Европа

Денеска завршува најголемата воена вежба на НАТО во последните 13 години, која се одржа во Италија, Португалија, Шпанија, на Средоземно Море и на Атлантскиот Океан, но и во Канада, Норвешка, Белгија и во Холандија. Во вежбата учествувале 140 авиони, 90 бродови и подморници, 36.000 војници, морнари, пилоти од повеќе од 30 земји, меѓу кои и Австрија и Швајцарија, кои не...

Струмица ќе гради спомен-обележје за загинатите пилоти на МВР

Општина Струмица в понеделник, на седница на Совет, ќе одреди локација на која треба да се постави спомен-обележје посветено на загинатите пилоти на МВР, Драги Мицев, Марјан Трајковиќ, Тоде Орешков и Иљо Лопатички, кои животот го загубија во хеликоптерска несреќа минатата година. Спомен-обележјето е дело на сликарот и вајар Митко Тошев од Струмица. „Висината на споменикот, заедно со постаментот, ќе изнесува...

„Луфтханза“ ненајавено ќе го проверува здравјето на пилотите

„Луфтханза“, под чија закрила работи „Џерманвонгс“, чиј авион се урна кон крајот на март, би можела да воведе ненадејни медицински тестирања за своите пилоти, што би овозможиле да се открие дали редовно земаат антидепресанти. - Ненајавените контролни испитувања за пилотите се можност да се идентификуваат таквите лекови и би можеле да предупредат на евентуални психолошки нарушувања – рече генералниот директор на „Луфтханза“,...

„И мојот идентитет постои“ – се одржа Маршот за видливост на трансродовите лица

Под мотото „И мојот идентитет постои“, граѓани и активисти вчера попладне по петти пат во земјава маршираа за видливост на трансродовите лица. Маршот го организираше граѓанската иницијатива за заштита...