fbpx

Норвешка нема да ѝ плати откуп на ИД за киднапираните

-

Норвешката премиерка Ерна Солберг потврди дека во Сирија е киднапиран еден норвешки државјанин, но им порача на киднаперите дека „Норвешка нема да исплаќа откуп“.

Претходно екстремистичката Исламска држава објави дека држи еден Норвежанец и еден Кинез како заложници и бара откуп за нивно ослободување.

ИД постави фотографија од двајца мажи во жолта затворска униформа во најновиот број на своето интернет-издание „Дабик“. Под фотографијата пишува дека киднапираните се „на продажба“ и оти „времето за плаќање откуп е ограничено“.

Агенциите јавуваат дека не се наведува цифрата што екстремистите ја бараат за киднапираните, како ни до кога важи понудата.

 

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

По одлуката за повисоки плати на УКИМ и професорите на останатите јавни универзитети бараат повисоки плати

Вработените во Универзитетот во Тетово денеска излегоа на протест поради непотпишувањето на Колективниот договор од страна на Собранието за зголемување на платите како на Универзитетот „Свети Кирил и Методиј“....