fbpx

Никарагва протера американски претставници

-

Властите во Никарагва протераа тројца американски претставници од земјата, изјави портпаролот на Стејт департментот, Џон Кирби.

– Мерката е преземена од властите на централноамериканската држава во вторникот. Тоа може да влијае врз односите меѓу САД и Никарагва, во трговијата и во други сфери – предупреди Кирби, но притоа не прецизираше дали Вашингтон ќе преземе реципрочни мерки.

Претседателот на Никарагва, социјалистот Даниел Ортега, веќе долго време има затегнати односи со САД, чии корени влечат од осумдесеттите години на минатиот век, кога Никарагва беше зафатена со граѓанската војна. Во тој период ЦИА обучуваше и финансираше одреди кои се обидуваат да го соборат од власт Ортега.

Во 2007 година Ортега повторно дојде на власт и оттогаш е во сојуз со Венецуела и со други режими во Јужна Америка, противници на политиката на САД.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.
Elden Ring- Elden Lord Armor Set and Set Greatsword скриншот од лична архива на Иван Стојановски

Експанзијата на „Елден Ринг“ ја губи публиката бидејќи е претешка за играње

Откако излезе експанзијата за Елден Ринг, „Shadow of the Erdtree", публиката почна масовно да се жали дека експанзијата е претешка за играње. Тоа и е причината што оваа експанзија...