fbpx

Неизвесно е колку ќе биде вон функција патот Кочани – Делчево кај Истибања

-

Со мерење и испитување следено со расчистување на камењата, денеска „Македонија пат“ ги започна активностите на санирање на големото свлечиште, коe со себе повлече цел рид и го затрупа патот Кочани – Делчево кај селото Истибања. Засега никој не се осмелува да прогнозира колку ќе биде затворен за сообраќај овој пат што води кон границата со Република Бугарија.

-Сообраќајот во наредните денови ќе се одвива по алтернативни патишта. Лесните и полулесните возила ќе можат да го користат патот преку село Бигла на релација Виница – Делчево, додека тешките товарни возила ќе сообраќаат на патот Виница – село Смојмирово – Делчево – соопштуваат од Македонија пат.

Новиот сообраќаен режим не им оди во прилог на компаниите, како „Лукоил“, кои редовно транзитираат на релација Штип – бугарска граница, во транспорт на нафтени деривати.

Свлечиштето во местото викано „Саваро“ почна да создава проблеми пред една недела, кога падна помала карпа и создаде одрони. Меѓутоа, сообраќајот се одвиваше во еден правец, се’ до вчера кога голема карпа целосно го затрупа патот.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Од денеска граѓаните на Македонија, Србија и Албанија со слободен пристап до пазарот на трудот во „Отворен Балкан“

Граѓаните на Македонија, Србија и Албанија од денеска можат да ја користат мерката Слободен пристап до пазарот на трудот во рамки на „Отворен Балкан“, соопштија од Владата. Мерката произлегува од...