fbpx

НАТО го осуди убиството на Ивановиќ, за Русија тоа е кукавички чин

-

НАТО го осуди убиството на Оливер Ивановиќ и апелираше сите страни да покажат воздржаност и да им овозможат на правосудните органи да спроведат сеопфатна истрага.

„КФОР продолжува да ја гарантира безбедноста, сигурноста и слободата на движење низ Косово“, изјави портпаролката на НАТО, Оана Лонгеску.

Таа додаде дека НАТО во целост го поддржува дијалогот помеѓу Белград и Приштина во посредство на ЕУ и повика дијалогот да продолжи што побрзо.

Русија преку Министерството за надворешни работи најостро го осуди убиството на Ивановиќ и го оцени како кукавички чин.

Од таму ги повикаа сите меѓународни мисии на Косово својот мандат да го искористат да преземат сеопфатни мерки за спречување на евентуални инциденти во регионот.

„Се надеваме дека ќе биде спроведена детална истрага за она што се случи и ќе се открие сторителот кој ќе добие заслужена казна“, велат од министерството.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Претседателот Стево Пендаровски на инаугурацијата на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган

Претседателот Стево Пендаровски, денеска на покана на турските власти, во Анкара присуствуваше на свечена церемонија на стапување на должност на претседателот на Турција, Реџеп Тајип Ердоган. Претседателот Стево Пендаровски честитајќи...
Download WordPress Themes Free
Download WordPress Themes Free
Download Best WordPress Themes Free Download
Download Premium WordPress Themes Free
udemy course download free
download lenevo firmware
Download WordPress Themes
ZG93bmxvYWQgbHluZGEgY291cnNlIGZyZWU=