fbpx

Началникот на армијата на Словенија во посета на Македонија

-

Началникот на Генералштабот на војската на Словенија, генерал мајор Андреј Остерман, е во официјална посета на Армијата на Република Македонија.

Главни теми на разговорите со неговиот домаќин, началникот на Генералштабот на АРМ, генерал-потполковник Горанчо Котески, се унапредувањето на билатералната воена соработка, заедничка обука и искуствата од учеството во мисиите предводени од НАТО и од Европската унија.

АРМ ќе ги користи словенечките искуства во заштита на воздушниот простор.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

ЦУК: Спасен овчар и стотина негови овци, биле заглавени на остров на надојдената Црна Река

Центарот за управување со кризи соопшти дека е спасен овчар кој, заедно со неговите овци, ненадејно се нашол на речен остров, откако реката Црна надошла. „На Единствениот број за итни...