fbpx

На собраниски комисии извештајот на СЈО и предлог-законот за АВМУ

-

Во Собранието денеска седници ќе имаат комисиите за одбрана и безбедност, за надзор над работата на УБК и Агенцијата за разузнавање, комисијата за труд и социјална политика и Законодавно-правната комисија.

Извештај за сработеното во периодот од 15 септември 2017 до 15 март 2018 година ќе поднесе Специјалното јавно обвинителство (СЈО), пред Комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците. Ова е петтиот шетмесечен извештај за работата на СЈО.

Законодавно-правната комисија ќе одржи три седници. Ќе се разгледуваат и предлог – законот за изменување и дополнување на Законот за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги и предлог – закон за изменување и дополнување на Законот за основање на Јавно претпријатие Македонска радиодифузија, во второ читање.

Членовите на Комисијата за надзор над работата на УБК и Агенцијата за разузнавање ќе ги разгледаат извештаите на двете институции за работата во 2017 година, како и програмата за работата на УБК за оваа година.

Предлог – законот за изменување и дополнување на законот за оружјето во второ читање, како и предлог – законот за странци се во прво читање пред Комисијата за одбрана и безбедност.

Пратениците од Комисијата за труд и социјална политика ќе расправат за предлог – законот за изменување и дополнување на Законот за вработување инвалидни лица во прво читање.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Експанзијата на Елден Ринг најавена за 20 јуни, преднарачки може да се прават уште сега

Експанзијата на Елден Ринг „Shadow of the Erd Tree“ е најавена за 20 јуни, но преднарачки на Steam може да се прават уште сега. Ви ја препорачуваме основната верзија...