fbpx

Објавена публикација за биолошката вредност на Црн Дрим на пет јазици

-

Медитеранската канцеларија за информации за животната средина, култура и одржлив развој на Федерацијата на Медитеранот од еколошки невладини организации, која ја сочинуваат повеќе од 128 невладини еко-организации од целиот свет, објави нова публикација, преведена на пет јазици, за природните вредности на сливот на реката Црн Дрим.

Во публикацијата пишува дека басенот на реката Дрим е без сомнеж едно од најважните жариштата на слатководна биолошка разновидност во Европа.

Податоците за биолошката разновидност на басенот на реката Дрим се подготвени со помош на колективен напор на граѓанското општество во регионот. Публикацијата со наслов „Природното богатство и наследство на басенот на реката Дрим: инспирација за нашите колективни акции“, е издадена за подигнување на јавната свест за вредноста на нашето заедничко природно богатство.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

По одлуката за повисоки плати на УКИМ и професорите на останатите јавни универзитети бараат повисоки плати

Вработените во Универзитетот во Тетово денеска излегоа на протест поради непотпишувањето на Колективниот договор од страна на Собранието за зголемување на платите како на Универзитетот „Свети Кирил и Методиј“....