fbpx
Таг: публикација

таг: публикација

Мрежата за заштита од дискриминација бара инкриминација на сексуалното вознемирување онлајн

Мрежата за заштита од дискриминација одржа промоција на документот за јавни политики со фокус на силување и сексуално вознемирување „Како до ефикасна заштита во случаите на сексуално насилство?“. Настанот се организираше во рамки на обележувањето на меѓународната кампања 16 дена активизам против родово-засновано насилство, информираат од Мрежата. Неговата цел беше да промовира предлог-решенија за ефикасна заштита на жртвите на сексуално...

Објавена публикацијата „Стандарди на Советот на Европа за заштита и спречување на дискриминација врз основа на сексуална ориентација и родов идентитет“

Објавена е публикацијата „Стандарди на Советот на Европа за заштита и спречување на дискриминација врз основа на сексуална ориентација и родов идентитет“ од авторките д-р Елена Михајлова-Стратилати и Вики Младенова. Публикацијата, како што истакнаа од хелсиншкиот комитет за човекви права е своевиден обид да се консолидираат постоечките релевантни акти на институциите на Советот на Европа во оваа област. „Селектирани се документи...

МСУ издаде публикација за бруталистичката архитектура на Скопје

Музејот на современа уметност-Скопје (МСУ) ја издаде публикацијата „Балкан Брутализам #Скопје“, која што има за цел да го надгради знаење за бруталистичкото наследство на главниот град, информираат од МСУ. Публикацијата е резултат на двокомпонентиот проект „99 фајлови“, во чии рамки се врши критички и концептуален преглед на 15 објекти изградени по земјотресот во 1963 година. „На публикацијата и претходеше изложба во...

„Мамо си одиш, не ме оставај“, објавена публикација со дојави од самохрани мајки

„Компилација мегафон 1: Анонимна реалност/дојави на еднородителски семејства и самохрани мајки во Република С. Македонија“, е името на публикацијата која неодамна ја објави здружението „Една може!“, а чија авторка е претседателката на здружението Дороти Пачкова. Целта на објавувањето на една ваква компилација од анонимни дојави на самохрани мајки и еднородителски семејства, е да се обелоденат предизвиците со кои се...

Јубилејни 50 години од создавањето на првиот македонски анимиран филм

Вчера во Македонскиот културен центар се одбележаа 50 години од создавањето на првиот македонскиот анимиран филм и потсетување на филмската сцена на анимираниот филм во Македонија низ годините од тогаш до денес. Настанот беше организиран од страна на наследниците на ова творештво, новата или веќе средната генерација на креатори на анимиран филм, Иван Ивановски и Слободан Јаќовски. Ивановски се обрати кон...

Во петок промоција на „Архиви на невидливите“ – публикација, конференција и изложба за жените во историјата

Во петок (29 октомври), со почеток од 13 часот, во НУБ „Св. Климент Охридски“ – Скопје, Центарот за истражување на национализмот и културата (ЦИНИК) ќе ја промовира публикацијата, а ќе одржи и конференција и изложба кои во фокус ги имаат жените во историјата и историографијата на жените во периодот помеѓи двете светски војни, информираат од ЦИНИК. Настанот ќе започне со...

ЗНМ со анализа на меѓународните стандарди и домашната регулатива за заштита на новинарите во Кривичниот законик

Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) во соработка со Фондацијата Конрад Аденауер (КАС) подготвија публикација со наслов „Подобрување на безбедноста на новинарите преку измена на кривичниот законик-анализа на меѓународни стандарди и домашна регулатива”. Целта на анализата е да им помогне на новинарите и медиумските работници, судиите, обвинителите, адвокатите и на Министерството за правда за имплементирање на меѓународните стандарди за заштита...

ААВМУ преведе публикација посветена на дезинформациите и изборните кампањи

Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги, ја преведе публикацијата  „Дезинформации и изборни кампањи“, имајќи ја предвид тековната изборна кампања за предвремените парламентарни избори. Публикацијата содржи преглед на состојбата со дезинформациите од технички и од политички аспект, препораки и мерки за справување со нив. „Земајќи ја предвид новата европска Општа регулатива за заштита на личните податоци, чија цел е почитување на...

ФАО утврдува прекини во дистрибуцијата на храна во некои земји од Европа и Централна Азија за време на Ковид-19

И покрај тоа што во Европа и во Централна Азија, како и на глобално ниво, годинава се очекува рекордно производство на пченица, како резултат на мерките за ублажување на пандемијата Ковид-19, наметнати се предизвици и прекини во дистрибуцијата на храна и земјоделското производство во некои земји, констатира ФАО, организацијата на ОН за исхрана и земјоделство. Ова е дел од новата...

„Фајненс Тинк“: Над 70 отсто од вработените и од компаниите се погодени од корона кризата

Три четвртини од вработените и од компаниите во Македонија се погодени од економската криза предизвикана од ширењето на Ковид-19. Состојбата кај самовработените и микро-бизнисите е дополнително критична. Најчест механизам што го примениле работодавачите за прилагодување на корона-кризата е намалување на платата и прекинување на секакви дополнителни исплати. Невработените изгубиле надеж дека ќе најдат работа, а доходот во нивните домаќинства се...

Промовиран зборникот „Од Букурешт до Преспа – Сведоштва на едно време: Македонија 2008 – 2018“

Фондацијата Отворено Oпштество – Македонија денеска го промовираше зборникот „Од Букурешт до Преспа - Сведоштва на едно време: Македонија 2008 - 2018“ во Даут-пашин амам. – Најсилниот мотив да пристапиме кон изработка на еден ваков зборник беше за да се обидеме барем делумно да придонесеме кон колективното паметење или да се спротивставиме на заборавот. Во случајов мотивот беше да запишеме...

Саморегулацијата на порталите тема на најновиот број на публикацијата „Новинарството како јавно добро“

Темата „Регулација наспроти саморегулација“ е обработена во декемвриското издание на публикацијата „Новинарството како јавно добро“, која што ја издава Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници (ССНМ). Во анализата на авторката Антоанела Димитриевска се вкрстуваат мислењата на новинарската фела во врска со саморегулација на македонскиот интернет простор. Преку анализа на ставовите на медиумски експерти, новинари и уредници се укажува дека...

Директорот на бугарскиот Архив: Со македонските колеги ќе објавиме факсимилно издание за Гоце Делчев

Бугарскиот и македонскиот архив ќе издадат заедничко издание со документи за животот и делото на Гоце Делчев, изјави за бугарската новинска агенција БГНЕС доц. д-р Михаил Груев, претседател на бугарската Државна агенција „Архиви“. Тој вели дека тоа е договорено при посетата на директорот на Државен архив на Република Северна Македонија, д-р Емил Крстевски, на Софија на 12 и 13...

Собранието во првите шест месеци донело 178 закони, најголем број од економска област

Пратениците во Собранието донеле 178 закони, 83 од економска област, 52 од политички систем и 43 закони од областа на јавните дејности, покажува најновиот број на публикацијата „Мојот пратеник“. Во неа е содржан извештајот за работата на народните избраници за периодот од 1 јануари до 30 јуни, 2018 година. Во овој период, пет седници биле посветени на пратенички прашања. Собранието во соработка со...

Владата објави публикација „365 промени за подобар живот на сите граѓани“

По повод една година од мандатот, на веб страница на Владата е објавена публикација „365 промени за подобар живот на сите граѓани“ во кои има преглед на клучните мерки и промени реализирани во првата година од мандатот на Владата од јуни 2017 до мај 2018 година. Во неа се опфатени економски, мерки кои се однесуваат на заштита на културното наследство,...

Нова ексклузивна фото-публикација за Охрид

Двајца автори, искусниот фотограф Петар Боев и долгогодишниот туристички водич Пател Џингис, објавија нова, ексклузивна промотивна фото-публикација за Охрид, насловена „Охрид на брегот на вечното езеро“. - Книгата е направена преку очите на еден фотограф и низ приказните на еден туристички водич, врз основа на долгогодишното искуство во професиите. Со ова издание се надеваме дека ќе придонесеме за популаризирање и...

Објавена публикација за биолошката вредност на Црн Дрим на пет јазици

Медитеранската канцеларија за информации за животната средина, култура и одржлив развој на Федерацијата на Медитеранот од еколошки невладини организации, која ја сочинуваат повеќе од 128 невладини еко-организации од целиот свет, објави нова публикација, преведена на пет јазици, за природните вредности на сливот на реката Црн Дрим. Во публикацијата пишува дека басенот на реката Дрим е без сомнеж едно од најважните...

Објавена публикацијата „Природното богатство и вредности на Дрим“

Суштинската вредност на сливот на реката Дрим е бесценета и е еден од најважните слатководни „жаришта“ на биолошката разновидност во Европа, стои во објавената публикацијата „Природното богатство и вредности на Дрим“, објавена во рамките на заедничките активности на организацијата за управување со Дримскиот Басен и НВО-секторот. „Без разлика дали сфаќаме или не, но слатководните еко-сисистеми заедно со биодиверзитетот и еко-системските...

Според првичните резултати, Ангелова е нова ректорка на УКИМ

Актуелната проректорка за финансии, проф. д-р Билјана Ангелова предничи зад останатите петмина кандидати за ректор на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“. Како што за Мета.мк информираат од Универзитетската изборна...