fbpx

Во Гватемела бројот на мртви при одронот на земјиште се искачи на 86

-

Најмалку 86 лица го загубија животот при одрон на земјиште врз повеќе куќи во близина на главниот град на Гватемала, Гватемала Сити.

Се проценува дека околу 350 луѓе сè уште се водат како исчезнати и се стравува дека бројот на жртвите во несреќата може да биде многу поголем, со што оваа несреќа би била најтрагична природна катастрофа во Централна Америка во последните неколку години.

– Околу 1.800 војници, пожарникари и спасувачи се во потрага по исчезнати. Некои куќи се затрупани и на 15 метри длабочина, што значи многу е тешко да се пронајдат уште преживеани. Потрагата ќе биде продолжена и 72 часа по несреќата. Податоците говорат дека уништени се 125 куќи – изјави Давид де Леон, портпарол на агенцијата за вонредни ситуации.

Ридот по силниот дожд почнал да се одронува по што земја, камења и дрва се срушиле врз населбата, затрупувајќи ги куќите и нивните жители додека спиеле.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Стефан Димковски, кој го возел Палевски до Турција, доби кривична и 30-дневен притвор

Скопското јавно обвинителство побара 30-дневен притвор за Стефан Димковски по поднесената кривична пријава од МВР, а Кривичниот суд во Скопје го прифати барањето на обвинителството за 30-дневен притвор за...