fbpx

Мијалков мина два часа во СЈО, вети изјава „во друга прилика“

-

Околу два часа траеше распитот на поранешниот директор на Управата за безбедност и контраразузнавање, Сашо Мијалков, во Специјалното јавно обвинителство. Мијалков во СЈО пристигна околу 13.30 часот, а си замина околу 15.30 часот, придружуван од адвокатот Никола Додевски и уште едно лице, најверојатно неговиот телохранител.

Тој ги одмина новинарските екипи кои во голем број го чекаа пред објектот на СЈО, а на нивно инсистирање да даде изјава, само кусо рече „Во друга прилика“.

Од СЈО засега нема официјална информација за кој предмет е повикан Мијалков, но неофицијално се дознава дека тој денеска давал исказ за случајот „Тортура“, односно за апсењето на лидерот на Обединети за Македонија, Љубе Бошкоски, на 6 јуни 2011 година.

Мијалков за 24 часа вторпат се појавува пред правосудните органи за случаи што ги води СЈО. Тој вчера заедно со Тони Јакимовски, поранешен шеф на неговиот кабинет, и со Небојша Стајковиќ, поранешен помошник-министер во МВР, беше на распит во Кривичниот суд за случајот „Трезор“.

СЈО бара од судот на Мијалков и на другите двајца да им одреди мерки на претпазливост, односно да им ги одземат пасошите. Засега нема информација што одлучила судијката на претходна постапка.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

НСЗР најавува штрајк доколку нема линеарно зголемување на платите

Правилно и законски да се исплати платата, согласно Законот за минимална плата, побара Независниот синдикат на здравствени работници на денешната прес-конференција. Независниот синдикат при КСОМ најави протести за време на...