fbpx

Меџити: Верските симболи да не се злоупотребуваат за дневна политика

-

Aко може во Скопје да има и лавови и бикови, можеби цела зоолошка градина, зошто да не и двоглавиот орел кој е од овој крај. Поставени се стотина споменици од другата страна, каде реално еден Македонец и не ги познава повеќето од нив кои се и што се. А во Чаир во овие десет години ги поставивме Скендер-бег, Хасан Приштина и двоглавиот орел – вели градоначалникот на Чаир, Изет Меџити, во неделното интервју на „Радио Слободна Европа“.

Во однос на поставувањето на крстот, пак, вели дека „и да бил одговор на двоглавиот орел, логично било таму да се постави лав или некој етнички симбол на Македонците.“

– Наш став е дека не смеат да се злоупотребуваат верските симболи за дневна политика. Но, ризично прашање е и нема сила за да нè упати ние да влеземе во таква игра и да возвратиме со минариња или друго. Бидејќи Албанците припаѓаат на три верски заедници. Ние цениме дека минарето треба да биде до џамија, а крстот над црква или манастир. Не е место на крстот или на минарето сред крстосница или на улица – смета Меџити.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

За прв пат во земјава е регистрирана епидемија на ХИВ кај одредена популациона група

Според резултатите од последното истражување од 2018 година, кај мажите кои имаат секс со мажи во Скопје, проценетата преваленца е 5,4 отсто, што значи дека во РСМ за прв...