fbpx

„Лице в лице“ со ликовен конкурс за деца на тема „Мојот дом“

-

Платформата за активизам „Лице в лице“ распиша конкурс за ликовни творби на тема „Мојот дом“. Натпреварот има цел да го промовира домувањето како основа за човековиот развој.

„Целта на оваа иницијатива е да се истакне проблемот на сиромашното домување и последиците од него во јавноста, но и да се промовираат опции за надминување на овој проблем и придобивките за поединецот, семејството и на заедницата“, се наведува во повикот за натпреварот.

Конкурсот, кој е распишан во пресрет на новиот број на уличното списание, е наменет за деца од пет до 10-годишна возраст, кои самостојно или со помош на своите родители ќе треба да изработат ликовни творби.

За најдобрите три дела од пристигнатите ќе одлучува тричлено жири, а за најуспешните мали автори ќе бидат обезбедени пофалници и награди, како и објава на страниците на новиот број на единственото улично списание во земјава, „Лице в лице“.

Сите заинтересирани, своите креативни решенија, во дигитална (скенирана) верзија можат да ги испратат од 10 до 24 ноември на адресата [email protected].

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

НСЗР најавува штрајк доколку нема линеарно зголемување на платите

Правилно и законски да се исплати платата, согласно Законот за минимална плата, побара Независниот синдикат на здравствени работници на денешната прес-конференција. Независниот синдикат при КСОМ најави протести за време на...