fbpx

Конгрес на ВМРО-ДПМНЕ на 2 и на 3 мај во Куманово

-

Петнаесеттиот партиски конгрес на ВМРО-ДПМНЕ ќе се одржи на втори и на трети мај во Куманово, а на него ќе присуствуваат 560 делегати избрани по различни основи. На овој конгрес треба да се избере претседателот на партијата, а рокот за поднесување кандидатура е до петок, до 15 часот, во партиското седиште на ВМРО-ДПМНЕ во Скопје.

– Постапката за избор на претседател на партијата е позната на јавноста. На истиот начин сме избирале неколкупати по ред. Најмалку 30 делегати на Конгресот, во согласност со деловникот, имаат право да предложат кандидат за претседател. Гласањето е тајно и гласаат сите присутни делегати, без исклучок. Тој што ќе добие најмногу гласови ќе биде претседател и ќе ја води партијата во следните четири години – рече членот на извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски, во вестите на телевизија „Канал 5“.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

(ВИДЕО) Болницата и куќите под вода, Тетово и овој пат неподготвено за невремето

Блокирани улици, автомобили со искршени стакла, поплавени подруми, уништени дрвја. Ова е билансот од вчерашните врнежи во Тетово, кои околу еден час беа придружувани со град. И додека граѓаните...