fbpx

Кинески хакери го нападна метеоролошкиот систем на САД

-

Кинески хакери упаднале во системот на американската Национална управа за океани и атмосфера (НОАА), која го управува метеоролошкиот систем во САД, објави „Вашингтон пост“.

Весникот наведува дека управата во октомври објавила дека во тек е „непланирано одржување“ на нејзината мрежа, но подоцна е откриено дека бил мета на хакерски напад.

Засега не се открива дали хакерите успеале да украдат некакви податоци, но тимовите за кибернетичка безбедност, наводно, успеале да ги „отсечат“ клучните информации за поморските операции, авијацијата и за плановите во случај на катастрофа.

Нападот се случил во септември, откако неколку месеци претходно беше објавен извештај, кој укажуваше на пропустите во заштитата на мрежата на НОАА.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

„Донбас. Вчера, денес, утре“ – документарец во најдобрата пропагандна традиција на Кремљ

Руската амбасада деновиве го сподели на Фејсбук документарецот „Донбас. Вчера, денес, утре“ (2021), во кој се користи една честа манипулација, а тоа е правење збрка во редоследот на настаните, за...