fbpx

Кери: Имаме план Б ако не се одржи примирјето во Сирија

-

САД за неколку дена ќе знаат дали ќе се одржи примирјето во Сирија кое треба да стапи на сила в сабота, а ако политичките тензии не сопрат, постои план Б, рече американскиот државен секретар, Џон Кери.

– Докази за тоа ќе бидат потезите во следните неколку дена. За месец или два ќе знаеме дали процесот на транзиција е навистина сериозен… Башар ал Асад ќе мора да донесе одлука за формирање преодна вада. Ако тоа не се случи, постои план Б – рече Кери, говорејќи за засега непознатите планови, за кои се верува дека вклучуваат и воена акција.

Државниот секретар истакна дека тешко ќе се одржи територијалната целовитост на Сирија ако за прекинот на огнот биде потребно премногу време, па дури и ако провладините сили, со поддршка на Русија, го заземат Алепо.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Синдикатите на пет универзитети најавија протест заради непотпишување на колективниот договор

Вработените на пет универзитети најавија протест за утре како израз на незадоволство што со нив не е потпишан колективен договор. Синдикатите на Универзитетот во Тетово, „Гоце Делчев“ од Штип,...