fbpx

Јанкулоска: Претстојат денови во кои полицијата повторно ќе биде на тест

-

„Македонија и нејзините институции се исправени пред еден од поголемите тестови во поновата историја и затоа од вас се очекува да бидете на висина на задачата. Да бидете истрајни и професионални и да ги почитувате Уставот и законите“, рече денеска министерката за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска, во своето обраќање по повод Денот на полицијата, осврнувајќи се на случувањата од протестот што во вторникот се одржа пред Владата.

– Пред нас претстојат денови во кои креаторите на кризи, дестабилизација и на анархија повторно ќе ја стават на тест приправноста, професионализмот и храброста на полицијата. На овие предизвици, потребно е да се одговори на истиот начин како и досега, смирено и  достоинствено, но, исто така, и одлучно, бескомпромисно и пожртвувано. Во овие денови на искушенија, вие со вашето дело испишувате светли страници во современата македонска историја, дело на кое граѓаните ви се благодарни и кое ќе го паметат, а идните генерации ќе знаат да го вреднуваат и споменуваат – рече Јанкулоска.

Министeрката го спомена и неодамнешниот напад на полициската станица во Гошинце, по кој, како што рече Јанкулоска, поедници се обиделе „да внесат поделби и раздор, инсинуирајќи дека една од варијантите била режирање на нападот од самата власт“.

– Монструозност, која покажува на што сè може да е подготвен еден ум, расипан од болната амбиција, без работа и проекти, со подметнувања да се дојде на власт. Четворицата колеги знаат, а знаат и сите оние што се инволвирани во истрагата, колку се извитоперени овие конструкции. Добро е што со секој изминат ден и со секое ново сознание, истите се демантираат – порача Јанкулоска.

Во своето обраќање, Јанкулоска, давајќи своевидна ретроспектива на работата на МВР и на полицијата за период од една година, ги посочи неодамна потпишаниот нов колективен договор, зголемувањето на платите на полицајците и, како што рече, бројни проекти, акции и кампањи, зголемувајќи го  присуството меѓу граѓаните што резултираше со намалување на бројот на нарушувања на јавниот ред и мир, намалување на бројот на убиства и на другите тешки кривични дела.

Министерката нагласи и дека Министерството и полицијата биле силно погодени од смртта на четворицата пилоти Драги Мицев, Марјан Трајковиќ, Тоде Орешков и Иљо Лопатички, кои загинаа во падот на хеликоптерот што го пилотира во близина на Струмица.

– Ние загубивме врвни професионалци, соработници и пријатели, а нивните најблиски загубија татковци, сопрузи, браќа и синови со кои секој би се гордеел. Драги, Марјан, Тоде и Иљо засекогаш ќе останат во нашите сеќавања – рече Јанкулоска.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Поројни дождови ќе има и деновиве, предупредува УХМР

Управата за хидрометеоролошки работи предупредува дека поради присуство на влажна и нестабилна воздушна маса, денеска и во следните денови повторно ќе има честа појава на пороен дожд и грмежи,...