fbpx

Иванов во работна посета на Бугарија, ќе биде прогласен за почесен доктор на науки

-

Претседателот Ѓорге Иванов ќе престојува во работна посета на Бугарија, утре и задутре (21 и 22 ноември).

Утре, Иванов ќе ја посети Бугарската академија на науките во Софија, каде ќе се сретне со академик Стефан Воденичаров, претседател на Бугарската академија на науки, и ќе одржи предавање на тема „Миграциите и мигрантите: предизвици за третиот милениум“.

На свечена церемонија, Бугарската академија на науките на претседателот Иванов ќе му ја додели титулата почесен доктор на науки.

На 22 ноември (вторник) претседателот Иванов ќе оствари средби со претседателот на Бугарија, Росен Плевнелиев и со новоизбраниот претседател, Румен Радев, на кои ќе биде разговарано за севкупните билатерални односи меѓу двете земји и можностите за унапредување на билатералната и регионалната соработка.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Декември носи неколку новитети во светот на гејмингот

Декември донесува неколку новитети во гејминг светот. CD PROJEKT RED ги насочи повеќето ресурси во изработката на „Witcher 4”, Genshin Impact ја заокружи приказната за продолжението на „Fountain“, Близард...