fbpx

Хан: Европскиот парламент бара решение за Македонија

-

Европската комисија дава поддршка и се трудиме да ги обезбедиме сите услови за независна истрага во Македонија, порача од Белград еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан.

– Таа ситуација е многу сериозна и опасна. Членовите на Европскиот парламент се обидуваат да разговааат за решение меѓу клучните учесници во судирот. Мора да има истрага, од една страна за кривична одговорност, а од друга страна за политичкиот скандал, така што е потребно опозицијата да се врати во Собранието веднаш, таму да има извршен комитет кој ќе работи на политичка одговорност на случајот. Независно од политичката одговорност, правдата мора да го истера овој случај до крај. Како Европска комисија, на тоа му даваме поддршка и се трудиме да ги обезбедиме сите услови за независна истрага. На одговорните во земјата е да се занимаваат со тоа, но како да се занимаваат со тоа – треба да биде во согласност со европските правила – изјави Хан.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Хеликоптер во кој патувал иранскиот претседател претрпи „тешко слетување“

Хеликоптер со иранскиот претседател Ебрахим Раиши претрпел „тешко слетување“, пишува Би-би-си. Министерот за внатрешни работи кажува дека спасувачите сé уште се обидуваат да стигнат до местото на несреќата поради тешките...