fbpx

Груевски побарал да се сретне со Бајден

-

Средбата помеѓу премиерот Никола Груевски и американскиот потпретседател Џо Бајден во Вашингтон се одржува на барање на македонската влада, велат од Амбасадата на САД во Скопје за порталот „Нова“.

„Владата на Македонија побара средба помеѓу премиерот Груевски и потпретседателот Бајден, која се одржува денеска за да разговараат за примената на Договорот од Пржино, безбедносни прашања и за други теми од заеднички интерес“, се вели во соопштението испратено од амбасадата.

Средбата ќе се одржи во 21 часот по македонско време.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Стоилковски: Преговорите со коалиционите партнери се во напредна фаза

Преговорите со коалиционите партнери се во напредна фаза, но се уште нема конечен договор, соопшти денеска портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Наум Стоилковски и посочи дека се разговара и за ресори...